Przejdź do treści
Przejdź do stopki

KE wszczęła postępowanie przeciwko Polsce. To reakcja na ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich

Treść

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w związku z ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP.

Unijny komisarz ds. handlu poinformował o wysłaniu do polskich władz wezwania do usunięcia uchybienia. To pierwszy etap procedury naruszeniowej, która może zakończyć się skierowaniem skargi do Trybunalu Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Minister ds. UE, Szymon Szynkowski vel Sęk, powiedział, że rząd przyjmuje decyzję KE ze spokojem. Zapewnił, że Polska przekaże Komisji argumenty prawne i faktyczne ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

– Cel tej komisji jest bardzo jasny: zbadanie i przeciwdziałanie na przyszłość rozwijaniu się wpływów rosyjskich w Polsce, także w Europie. Polska jako największy kraj UE sąsiadujący z Rosją ma absolutne nie tylko prawo, ale i obowiązek te wpływy badać. Taki jest cel tej komisji. Będziemy wyjaśniać, wskazując nasze argumenty, na taki cel działania komisji. Uważam, że działania KE w tej sprawie są pochopne, oparte na błędnych przesłankach, niestety, w jakieś mierze pewnie też na przesłankach medialnych, a nie tylko tych faktograficznych. Ale będziemy to spokojnie wyjaśniać, to jest pierwszy etap wieloetapowej procedury. Przedstawimy swoje argumenty – podkreślił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisja ds. wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 zacznie działać w momencie wyboru przez Sejm jej członków.

29 maja prezydent Andrzeja Duda podpisał ustawę o komisji i skierował ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

W ubiegłym tygodniu prezydent poinformował o przygotowaniu projektu nowelizacji tej ustawy. Ma on znieść m.in. przewidziany w ustawie zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat.

RIRM

Żródło: radiomaryja.pl, 7

Autor: mj