Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Każdy ma prawo do godności!

Treść

Podczas uroczystej Sumy pontyfikalnej ku czci Matki Bożej Królowej Polski zostały uroczyście wniesione w procesji i pokazane wiernym korony - dar Jana Pawła II dla Pani Jasnogórskiej, przekazany i pobłogosławiony tuż przed Jego śmiercią, 1 kwietnia. Odczytane zostało także papieskie orędzie na 350-lecie obrony Jasnej Góry. Ojciec Święty przypomniał w nim, że właśnie Jasna Góra stała się ostatnim bastionem polskości. Przypomniał też bohaterską postawę o. Augustyna Kordeckiego. "Jasna Góra zadziwiła cały naród. Ona jedna potrafiła obronić się przed naporem potopu szwedzkiego" - napisał Jan Paweł II. Te wydarzenia przemawiają do pokoleń i przyczyniają się do wzrostu patriotyzmu i siły państwa polskiego. W dniu przekazania koron Ojciec Święty jeszcze raz zawierzył naszą Ojczyznę i siebie Matce Bożej.
Uroczystej Sumie pontyfikalnej przewodniczył ks. kard. Franciszek Macharski, metropolita archidiecezji krakowskiej, w koncelebrze z 22 biskupami. Z Jasnej Góry ponownie popłynęło wołanie o poprawę losu naszych rodzin oraz o prawa każdego człowieka do godności ludzkiej.
Witający wiernych zgromadzonych przed ołtarzem polowym na jasnogórskim szczycie o. Tomasz Ciołek, wikariusz generalny zakonu paulinów, przypomniał, że 3 maja w sposób szczególny celebrujemy królewską godność Maryi. Przypomniał cudowną obronę Jasnej Góry przed naporem szwedzkim. - Po tym zwycięstwie przyszły i inne. I tak jest do dziś. Dlatego nieprzerwanie wznosimy tu, na Jasnej Górze, błagalny śpiew: "Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo!" - mówił o. Tomasz. Przypomniał także postawę Papieża Polaka, który bezgranicznie zaufał Matce Bożej i oddał się Jej opiece w dziele budowania królestwa Bożego na ziemi.
Wczorajsze uroczystości na Jasnej Górze były dziękczynieniem za bogaty pontyfikat Jana Pawła II, za pomyślny wybór Jego następcy na Stolicy Piotrowej oraz zawierzeniem Benedykta XVI opiece Matki Bożej. - Jasna Góra nadal będzie się modlić za Papieża - zapewniał o. Tomasz Ciołek.
Do nauk papieskich w swojej nauce odniósł się także ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Przywołał tak dobrze nam znane zawołania papieskie: "Musicie być mocni!", "Nie lękajcie się!" i "Europo, otwórz drzwi Chrystusowi!". - Jakże to proste, ale jak przez nas mało słyszalne - zaznaczył ksiądz Prymas. Przypomniał także historię obrania Maryi na Królową Polski oraz ustanowienia 3 maja dniem Jej święta. - Królowa Polski ma prawo interesować się tym, w jakim kraju żyją Jej wierni synowie - zaznaczył ksiądz Prymas. Prosił także o światło mądrości i sprawiedliwości dla rządzących oraz upomniał się o prawo każdego człowieka do swojej godności. Prymas Polski mówił także o słabości naszego systemu. W nim jest pełno korupcji, a władza tworzy dla siebie własne państwo, w którym interesy ludzi spoza układów politycznych, biznesowych są pomijane.
- Jak zwykle zanosimy przez Maryję modły do Boga, aby ustrzegł nas od zagrożeń osobistych. Wiele razy prosiliśmy w przeszłości i zostaliśmy wysłuchani. Nie występujemy z żadnymi szczególnymi intencjami, ale wolno nam szczególnie dzisiaj wskazać na zaniedbania publiczne, na grzechy w zakresie polityki i prosić Ducha Świętego o światło mądrości i sprawiedliwości dla rządzących Narodem. Nie chcemy, aby niezbywalne prawa ludzkie były u nas naruszane, ale aby każdy człowiek miał prawo do swojej godności, aby przez politykę nie naruszano lub pozbawiano praw należnych rodzinie, aby zażegnana została nienawiść i przyczyny sprzyjające nienawiści - mówił ksiądz Prymas.
Przypomniał także sens powołania Kościoła, jakim jest głoszenie Dobrej Nowiny poprzez katechezę, służbę bliźniemu oraz obronę krzywdzonych. Zaznaczył, że niestety także w Kościele, choć stworzonym dla celów nadprzyrodzonych, zdarzają się problemy znane z funkcjonowania państwa i z niego przenikające. - W Kościele są ludzie grzeszni i w zależności, czy jest to grzech, czy przestępstwo, a często jedno i drugie, każdy zawsze odpowiada za swoje czyny - zaznaczył ksiądz Prymas. Przypomniał naukę Jana Pawła II, który analizując czasy współczesne, mówił o trzech etapach niezbędnego nam odrodzenia: o oczyszczeniu, oświeceniu i zjednoczeniu. Przywołał trudne czasy komunistyczne, kiedy Kościół był inwigilowany, kiedy powstały kilometry teczek, z których dziś ujawniane są epizody dotyczące "płotek", podczas gdy "rekiny" i "kłusownicy" zdążyli się dobrze ukryć. - Dziś możemy się uśmiechać, że to przeszłość, że nie wszystko było tragiczne, bo wiele krążyło dowcipów. To jednak nie zwalnia od solidnego oczyszczenia naszych sumień, potem prawa, a wreszcie nabycia cnoty rzetelnej miłości Ojczyzny - podkreślił ks. kard. Glemp.
Po uroczystej Sumie został ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej oraz złożono przyrzeczenia duchowej adopcji dzieci poczętych.
Marcin Austyn, Jasna Góra

"Nasz Dziennik" 2005-05-05

Autor: ab