Każdy grzech ciężki to piekło, choć tego zwykle nie chcemy uznać...
Treść
Bóg sam jeden zna wnętrze człowieka i On wie, jaką i kiedy wymierzyć karę za winę wiedząc o człowieku wszystko, także to, czego nikt inny nie wie.
Pandemia, to kara Boska, ta wojna, to kara Boska, Pan Bóg cię skarał… Tak łatwo nam wypowiadać podobne sądy. A inni mówią: Pan Bóg nikogo nie karze, bo jest miłosierny, to człowiek karze sam siebie, a jeszcze z większą chęcią innych. No i jak to jest? Podstawowy katechizm, którego uczyliśmy się w dzieciństwie, mówi, że Pan Bóg jest sprawiedliwy, za dobro wynagradza, a za zło karze. Kościół dzisiaj uczy, że Miłosierdzie Boże jest najważniejszym przymiotem Stwórcy. I nie ma w tym sprzeczności. Gdyż kara odnosi się do winy, a miłosierdzie do kary. Bóg sam jeden zna wnętrze człowieka i On wie, jaką i kiedy wymierzyć karę za winę wiedząc o człowieku wszystko, także to, czego nikt inny nie wie. Wie, czy w złym nawet człowieku istnieje jakaś dyspozycja, która pozwoli na przywrócenie mu godności dziecka Bożego po odbyciu kary. W duchu miłosierdzia zyskujemy odpusty czyli skrócenie kary doczesnej tym, którzy ją jeszcze odbywają. Tajemnica Bożego Miłosierdzia jest dla nas niepojęta. Bł. Prymas Stefan Wyszyński, uwięziony w Komańczy dowiedziawszy się o śmierci prezydenta Bolesława Bieruta, który nakazał jego aresztowanie, napisał w swoich notatkach: Może Pan Bóg znajdzie w jego postępowaniu coś, co zasługuje na miłosierdzie. Odprawię jutro za niego Mszę świętą.
Dzisiejsze święto Miłosierdzia Bożego jest szczególnym dniem miłości nieprzyjaciół, tych zwłaszcza, którzy nam krzywdę wyrządzili. Kara im się należy słuszna, ale nikomu nie życzymy ognia piekielnego. Śpiewamy: Święty Boże, święty mocny, święty nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami I NAD CAŁYM ŚWIATEM. Poza tym bardziej rozumnie wypowiadajmy słowa Modlitwy Pańskiej: odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. Pamiętajmy. Każdy grzech ciężki to piekło, choć tego zwykle nie chcemy uznać. A kto z nas jest bez grzechu? Módlmy się o miłosierdzie dla siebie samych.
Jezu, ufam Tobie!
Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Żródło: cspb.pl,
Autor: mj