Katolickie uczelnie doceniane przez rządy
Treść
Jestem przekonany, że będzie to wielki podarunek dla misji Kościoła, który usprawni świadomość katolików, uświadomi im obowiązek bycia świadkami Chrystusa we własnym środowisku. Życzę, żeby toruński ośrodek w tej perspektywie był jak najbardziej owocny - powiedział ks. kard. Zenon Grocholewski, zwiedzając plac budowy Centrum Polonia in Tertio Millennio.
Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, odpowiedzialny za katolickie uczelnie na świecie, w poniedziałek wraz z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem odwiedził miejsce budowy świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II. Dyrektor Radia Maryja poprosił księdza kardynała o konsekrację świątyni, gdy jej budowa będzie ukończona. Przewiduje się, że zostanie ona wzniesiona w ciągu około dwóch lat.
Ksiądz kardynał Grocholewski w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" podkreślił, że na terenach katolickich uniwersytetów powstają piękne kościoły.
- W Kongu na potężnym terenie 270 hektarów zbudowano najpierw potężny kościół, a dopiero wokół niego były tworzone poszczególne wydziały, akademiki, mieszkania dla profesorów - mówił.
Podkreślił, że nawet w krajach, gdzie jest znikomy procent katolików, na terenie kampusów akademickich powstają świątynie, np. w Tajlandii czy na Tajwanie.
Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego zauważył, że rozwijające się uczelnie katolickie na świecie prezentują wysoki poziom. Zaznaczył, że władze państw, na terenie których znajdują się uniwersytety, doceniają poziom tych uczelni.
Zauważył również, że wzrasta zainteresowanie młodych ludzi nauką na katolickich uczelniach.
- Kiedy przebywałem na uniwersytecie Furen w Tajpej na Tajwanie w 2003 roku, było tam wówczas 20 tys. studentów, kiedy przyjechałem tam niedawno, liczba żaków wzrosła już do 27 tys. - zaznaczył prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Uniwersytety zawierają z rządem umowy, że będą wykładać doktrynę społeczną Kościoła i naukę katolicką, nawet w krajach, gdzie katolicy stanowią zaledwie 1-2 procent obywateli.
- Rząd zapewnia, by uniwersytet zachował swą tożsamość katolicką. I zgodnie z umową z uczelni można usunąć profesora, który nie respektuje katolickiej nauki społecznej - podkreślił ksiądz kardynał Grocholewski.
Dodał, że każdy ma prawo być sobą i propagować własną myśl, dzielić się nią. Zaznaczył, że w wielu krajach katolickie szkoły wyższe należą do najlepszych uczelni i są doceniane ze względu na to, iż oprócz przekazywanej wiedzy i możliwości zdobycia umiejętności proponują młodym ludziom odpowiednią formację.
- To nam zapewniają rządy niechrześcijańskie, a niestety w krajach katolickich mamy z tym kłopoty... - wyznał. Ksiądz kardynał wyraził nadzieję, że również w Polsce będzie uznany wkład katolickich uczelni.
- Bardzo bym sobie życzył, by miały sprzyjające warunki rozwoju - stwierdził prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
Świątynia pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i bł. Jana Pawła II według projektu inż. Andrzeja Ryczka jest wotum wdzięczności Bogu za pontyfikat Papieża Polaka. W jej centrum znajdzie się ikona Matki Bożej Częstochowskiej, przed którą Ojciec Święty codziennie modlił się w swojej kaplicy. Marek Napierała, inspektor budowy kościoła z Fundacji Lux Veritatis, wyjaśnił, iż w czerwcu zakończyło się palowanie, czyli wbicie 644 żelbetonowych pali.
Nasz Dziennik Środa, 11 lipca 2012
Autor: au