Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Katolicka prasa wobec laicyzacji

Treść

Na potrzebę kształtowania świadomego katolickiego laikatu oraz wykorzystywania w misji ewangelizacyjnej nowych technologii zwrócono uwagę podczas obrad kongresu mediów katolickich w Rzymie. Jego prace potrwają do jutra, a zakończy je papieska audiencja.
Otwierając obrady kongresu mediów katolickich, ks. abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim dla katolickiej prasy jest postępująca digitalizacja. Zaznaczył, że może ona być dla Kościoła wielką szansą. - Coraz więcej osób czyta gazety - katolickie i inne - w internecie, lub też kupuje ich elektroniczne wydanie. Nie da się zaprzeczyć, że nowe technologie otwierają przed nami o wiele szersze perspektywy - powiedział ksiądz arcybiskup. Podkreślił, że przyszłość katolickiego słowa zależeć będzie od tego, czy jego wydawcy pozostaną wierni swojej misji. Bardzo ważną sprawą jest, według niego, rzetelne i dokładne informowanie o życiu Kościoła. Staje się to tym bardziej konieczne, że bardzo często świecka prasa zajmuje się tymi tematami w sposób "mało obiektywny, wręcz zwodniczy". Ksiądz abp Celli zauważył, że dzisiejsza prasa katolicka musi się poruszać w nowym kontekście, jakim jest "dyktatura relatywizmu, kiedy podejmowane są próby sprowadzenia działań Kościoła i samej religii do sfery prywatnej, poza wymiarem publicznym, delegitymizując je, zupełnie jakby Kościół był wrogiem człowieka, jego wolności i godności".
- Widzimy, że ludzie mają dziś coraz mniejszą wiedzę z zakresu religii - ubolewał Gregory Erlandson, dyrektor Our Sunday Visitor, jednego z największych katolickich wydawnictw na świecie. Jak zauważył, pozytywną sprawą jest widoczna obecność treści religijnych w internecie. Należy w tym "upatrywać nadziei w dotarciu do szerszego grona odbiorców". By jednak uniknąć problemów wynikających z pojawiających się w sieci treści "podawanych jako katolickie", a w rzeczywistości będących ich zaprzeczeniem bądź wypaczeniem, niezbędne jest kształtowanie świadomego katolickiego laikatu chętnego do zaangażowania się w świat wartości katolickich. Dodał też, że priorytetem prasy katolickiej jest działanie na rzecz odbudowywania tożsamości religijnej.
Małgorzata Pabis
Nasz Dziennik 2010-10-06

Autor: jc