Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Katastru nie będzie

Treść

Rząd nie zamierza wprowadzać podatku katastralnego. Zdaniem premiera Jarosława Kaczyńskiego, podatek katastralny byłby przedwczesny. Rząd zastanawia się natomiast, w jaki sposób zwiększyć dochody podatkowe, nie obciążając osób zarabiających najmniej.

- Podatek katastralny wraca prawdopodobnie w związku z problemem podatków od najbogatszych podatników. Jest on dziś przedwczesny, bo mamy zbyt ubogie społeczeństwo. Podatek katastralny albo musiałby być fikcją, albo mógłby doprowadzić do wywłaszczenia ludzi ubogich, którzy jednak mają jakąś własność, jakąś nieruchomość. Dlatego nie mamy zamiaru go w tej chwili wprowadzać - tłumaczył premier Jarosław Kaczyński. O planowanym wprowadzeniu w naszym kraju katastru napisała wczorajsza "Rzeczpospolita". Według gazety, wicepremier Zyta Gilowska dostała polecenie od premiera przygotowania ustawy, która umożliwiłaby wprowadzenie w Polsce tego podatku. Wicepremier Przemysław Gosiewski podkreślił, że rząd chce jak najbardziej w czasie odsunąć wprowadzenie katastru i realizować go na minimalnym poziomie.
Trwają natomiast prace, w jaki sposób skonstruować system podatkowy, aby ściągnąć więcej pieniędzy z podatków, nie obciążając przy tym ludzi gorzej i średnio zarabiających.
AKW
"Nasz Dziennik" 2007-06-26

Autor: wa