Kasze - dlaczego warto je jeść
Treść
Chociaż niewiele osób zdaje sobie sprawę, dawniej na polskich stołach nie królowały ziemniaki, a zwłaszcza nie makarony. W dawnej Polsce na stołach było mnóstwo różnych rodzajów kasz przyrządzanych na wiele sposobów. Dopiero później moda na ziemniaki wyparła nasze rodzime kasze, chociaż są one nieporównywalnie zdrowsze, chętniej sięgamy po ziemniaki. Dopiero od niedawna, kiedy zaczyna panować moda na zdrowe odżywianie znów wracamy do kasz i dobrze! Kasza to nieporównywalne źródło błonnika, witamin i minerałów, a co więcej pozwoli zrzucić zbędne kilogramy i uregulować pracę jelit.
Dlaczego warto jeść kaszę
Kasze mają niezwykle wysoką zawartość błonnika, co jest niezwykle cenne, ponieważ w ciągu doby potrzebujemy aż 30 gram tego składnika. Do tego są bogate w witaminy i minerały, które przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu naszego zdrowia. Jednak kiedy i jakie kasze jeść? Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do jedzenia kaszy to najlepiej sięgać po gruboziarniste, mają one więcej dobrych składników, a nasz organizm potrzebuje więcej czasu aby je strawić dzięki czemu na dużo dłużej pozostawiają uczucie sytości pozwalając zgubić zbędne kilogramy. Niestety nie każdemu wolno jeść gruboziarniste kasze i są to przede wszystkim osoby na diecie lekkostrawnej. Ta zakłada raczej niewiele błonnika, aby nie utrudniać układowi pokarmowemu trawienia. Chociaż zasadniczo odradza się kasze w tej diecie, to od czasu do czasu można i warto pozwolić sobie na te drobnoziarniste jak kasza manna!
Dużo błonnika, niska kaloryczność, dobre przy odchudzaniu
Kasza, niezależnie po którą sięgniemy ma bardzo dużą zawartość błonnika, co więcej składają się ze złożonych węglowodanów, a zatem dłużej są rozkładane i trawione powoli uwalniając energię dla naszego ciała. Chociaż czasem słychać głosy że są wysoko kaloryczne, to nie ma się to w żaden sposób negatywnie dla naszej wagi, ponieważ ich potencjalnie wysoka kaloryczność nie zostaje wchłonięta jako tkanka tłuszczowa, a cukry – inulina, pozwalają wręcz na redukcję tkanki tłuszczowej. Co więcej kaloryczność ziemniaka czy makaronu a kaszy, to zupełnie dwie różne rzeczy, gdyż kasza ma więcej składników odżywczych cennych dla organizmu.
Odchudzanie
Z wyżej wymienionych powodów kasza jest idealna przy dietach odchudzających, gdyż pozwala uaktywnić metabolizm, polepszyć perystaltykę jelit, a co więcej oczyścić je ze złogów. Długo trawiony błonnik daje na długi czas uczucie sytości, zatem ciężko jest nawet z powrotem przytyć!
Dużo witamin i minerałów
Większość kasz zawiera cały zestaw przeróżnych witamin, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Niemal każda kasza ma którąś witaminę z gruby witamin B, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy. Poprawiają nastrój, łagodzą objawy nerwicy i pozwalają wytrzymywać nawet największy stres bez uszczerbku na zdrowiu. Z drugiej strony zawierają takie witaminy jak E, K, A, zatem warto jeść kasze zimą, kiedy o witaminy ciężko.
Jeżeli chodzi o inne składniki, to kasze są bogate w takie składniki jak: sód, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez i wiele innych! Zatem warto jest codziennie jeść inną kaszę, aby uzupełniać inne niedobory. Kasze są również wskazane w diecie osób cierpiących na anemie uzupełniając niedobory i pozwalając regenerować się naszemu organizmowi. Co więcej dzięki kaszy możemy uregulować pracę nie tylko jelit, ale również nerek czy osiągnąć właściwe ciśnienie krwi, co uchroni nas przed chorobami serca jak zawał, choroba wieńcowa i inne.
Kasza manna
Kasza manna zawiera duże ilości białka, witamin z grupy B oraz witaminę E, co więcej jest bogata w nienasycone tłuszcze, które są niezwykle ważne i zdrowe w naszej diecie, zwłaszcza potrzebne do rozpuszczania i ułatwiania witamin z grupy A, D, E, K, a więc ułatwiają wchłanianie zawartej w niej witaminy E. Kasza manna zalecana jest dla osób przede wszystkim na diecie lekkostrawnej, gdyż jest pełnowartościową kaszą, ale bardzo drobną, jest więc również dobra dla małych dzieci. Co więcej pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego oraz pracy dróg żółciowych.
Kasza jaglana
Kasza jaglana to niewątpliwie ewenement wśród kasz godny do polecenia. Jest dosyć lekko strawna, zatem pasuje do diety lekkostrawnej, a co najważniejsze nie zawiera glutenu, jest więc idealna dla osób z nietolerancją, uczuleniem na gluten czy też celiakią! Zawiera duże ilości witamin z grupy B, E oraz białka. Co więcej jest też idealnym źródłem lecytyny, dzięki czemu wspomaga koncentracje, ale też zapamiętywanie! Regularne jedzenie kaszy jaglanej może poprawić naszą pamięć na długie lata! Z kolei zawarta w niej krzemionka wspomoże odbudowę łamliwych włosów i paznokci.
Kasza gryczana
Kasza gryczana niezależnie od tego czy wybierzemy prażoną, białą czy krakowską jest idealnym źródłem magnezu, który wspomoże nasz układ krwionośny. Zalecana jest osobom cierpiącym na za wysoki cholesterol, ze słabymi i pękającymi naczynkami krwionośnymi oraz chorym na celiakie. Niestety kasza gryczana oprócz krakowskiej jest gruboziarnista, zatem nie zalecana jest osobom na diecie lekkostrawnej. Zawiera dużą ilość błonnika oraz inuliny wspomagając proces odchudzania.
Kasza kuskus
To najdelikatniejsza z kasz idealna dla dzieci i osób z delikatnym wrażliwym żołądkiem. Chociaż jest produktem ubocznym wytwarzania innych produktów, jest bardzo zdrowa, zawiera dużą ilość błonnika oraz żelaza, z tego powodu zalecana jest do spożycia wraz z produktami bogatymi w witaminę C, aby zwiększyć wchłanialność pierwiastka. Jednak nie jest zalecany dla osób cierpiących na cukrzycę z powodu wysokiego indeksu glikemicznego.
Autor: Silesian