Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Karta Polaka po pierwszym czytaniu w komisji

Treść

Mimo prób zatrzymania pierwszego czytania ustawy dotyczącej Karty Polaka przez niektórych posłów udało się przejść do dalszego rozpatrywania jej kolejnych artykułów. W trakcie wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wątpliwości posłów budził ograniczony zasięg przyznawania Karty oraz brak zezwolenia dla posiadaczy tego dokumentu na stałe osiedlenie w Ojczyźnie.

- Składam wniosek formalny o danie nam szczegółowych ekspertyz dotyczących projektu, ponieważ zastanowiła mnie opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, gdzie mówi się o nierówności traktowania 22 państw członkowskich Unii Europejskiej. Tylko 3 spośród 25 państw podejmuje się w tej ustawie i chciałabym prosić o wskazanie jakichś obiektywnych powodów, dla których w tak nierówny sposób traktuje się obywateli UE ze względu na ich przynależność państwową - oświadczyła poseł Elżbieta Jankowska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zwróciła ona uwagę również na art. 52 punkt 1, który mówi jednoznacznie, że osoba, której pochodzenie polskie zostało stwierdzone zgodnie z ustawą, może osiedlić się na terytorium RP na stałe.
Zdaniem Michała Dworczyka, doradcy premiera ds. Polonii i łączności z Polakami za granicą, projekt ustawy jest owocem rzetelnej pracy, przeszedł przez wielokrotne konsultacje międzyresortowe i wszelkie wątpliwości były już wyjaśniane. - Działaniem tej ustawy objęte są osoby mieszkające na terenie byłego Związku Sowieckiego, ze względu na to, że były one najbardziej prześladowane. Poza tym Polacy z tego obszaru najmniej zyskali na późniejszych przemianach ustrojowych. Nie da się porównać poziomu ich życia do Polaków np. ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. Mówi się o tym w uzasadnieniu do ustawy - stwierdził. Odniósł się również do kwestii zezwolenia na stałe osiedlenie. - Konstytucja mówi o osobie pochodzenia polskiego, co reguluje inna ustawa o repatriacji. Natomiast Karta Polaka mówi o potwierdzeniu przynależności do Narodu Polskiego. Zatem nie jest to równoznaczne - dodał Dworczyk.
Stanisław Zadora (LPR), przewodniczący komisji, poddał pod głosowanie wniosek o zakończenie pierwszego czytania projektu ustawy. Za jego przyjęciem głosowało 14 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, a sprzeciwu nikt nie zgłosił.
O komentarz w sprawie ewentualnego przyjęcia ustawy o Karcie Polaka poprosiliśmy ks. Piotra Brotonia, duszpasterza Polaków w Kazachstanie. - Zasadniczo powiedziałbym, że jest to dobre rozwiązanie dla Polaków bogatych i operatywnych, zwłaszcza mieszkających blisko wschodniej polskiej granicy. Jeśli natomiast chodzi o Polaków mieszkających w Kazachstanie, to w rzeczywistości pozostawieni są bez jakichkolwiek szans. Przecież ich nawet nie stać pojechać po tę wizę, której uzyskanie umożliwia Karta Polaka, bo jest to wyprawa na południe do ambasady oddalonej o 1600-1800 km - powiedział.
Jacek Dytkowski
"Nasz Dziennik" 2007-08-29

Autor: wa

Tagi: karta polakow