Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Karta kredytowa - wygodny sposób na płatności w Internecie

Treść

Karta kredytowa to świetny sposób na płatności w internecie, także w zagranicznych sklepach. Jak wybrać tę, która okaże się strzałem w dziesiątkę? Jak użytkować kartę, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo i… nie zapłacić odsetek?

Karta kredytowa to kredyt bankowy w nowoczesnej formie plastikowej karty. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych na konto, w przypadku karty kredytowej przybiera on formę limitu środków. Jego kwota zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. Każda płatność kartą zmniejsza limit. Każda spłata go odbudowuje.

Karta kredytowa — sposób na wygodne płatności (nie tylko) w internecie

Przy pomocy karty kredytowej wygodnie i bezpiecznie zapłacisz w sklepach stacjonarnych, internetowych, punktach usługowych, restauracjach, kinach czy wypożyczalniach sprzętu. Co ważne, wydaną w naszym kraju kartą z powodzeniem zapłacisz nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W większości banków opłaty za przewalutowanie (przeliczenie waluty) są zdecydowanie korzystniejsze niż transakcje z udziałem wymieniowej w kantorze gotówki (szczególnie przy walutach innych niż euro).

Kto może dostać kartę kredytową?

Choć wymagania poszczególnych kredytobiorców mogą się różnić, z powodzeniem można uznać, że kredyt na karcie jest dostępny dla osób:

  • pełnoletnich,
  • mających pełną zdolność do czynności prawnych,
  • dysponujących dowodem osobistym i numerem PESEL,
  • posiadających wymaganą zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami.

Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, przed podjęciem decyzji o jej przyznaniu banki dokonują oceny zdolności kredytowej wnioskującego. Niezbędnym warunkiem otrzymania finansowania jest więc dostarczenie bankowi zaświadczeń, które udokumentują źródło i kwoty dochodów. Mogą być to np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów wystawione przez pracodawcę czy roczne zeznania podatkowe PIT.

Jak wybrać kartę, która spełni Twoje oczekiwania?

Aby karta kredytowa okazała się realnym wsparciem i nie obciążyła Twojego budżetu, nie wybieraj przypadkowej oferty. Przed zawarciem umowy z bankiem dokładnie przeanalizuj dostępne na rynku oferty, zwracając szczególną uwagę na:

  • długość okresu bezodsetkowego. Nie wszyscy wiedzą, że każda karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy. Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie jego trwania, nie zapłacisz odsetek (dotyczy to transakcji bezgotówkowych). W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa z reguły od 46 do 54 dni (taki okres bezodsetkowy oferuje np. turbo karta Santander oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów). Im dłuższy, tym więcej czasu na spłatę zadłużenia bez dodatkowych kosztów;
  • koszty. Odsetki nie są jednak jedynym kosztem towarzyszącym korzystaniu z kredytu na karcie. Niektóre banki pobierają także opłaty za wydanie „plastiku”, jego miesięczne użytkowanie czy ewentualne ubezpieczenie. Aby sprawdzić, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone środki, zwróć uwagę na wskaźnik RRSO. Zawiera on wszystkie koszty okołokredytowe i precyzyjnie obrazuje całkowity koszt finansowania w skali roku;
  • możliwość wnioskowania o kartę przez internet. Chcesz wnioskować o kartę wygodnie i komfortowo? Znajdź bank, który pozwala zrealizować cały proces online, bez wychodzenia z domu;

  • dodatkowe atrakcyjne benefity. Niskie koszty i długi okres bezodsetkowy to dziś zdecydowanie zbyt mało, aby zainteresować klientów. Żeby maksymalnie wykorzystać potencjał karty kredytowej, sięgnij po tę oferujące dodatkowe świadczenia: zwrot środków za zakupy i paliwo, zniżki u partnerów banku czy bezpłatne ubezpieczenie car assistance.

Bezpieczne płatności w internecie — o czym musisz pamiętać?

Banki każdego dnia pracują nad tym, aby zapewnić swoim klientom należyte bezpieczeństwo. To zależy jednak nie tylko od starań kredytodawcy, ale także od Twoich działań. Chcesz płacić bezpiecznie w internecie?

  • Nigdy nie podawaj nikomu danych swojej karty, zwłaszcza kodu CSS/CSV. Szczególnie jeśli zadzwoni do Ciebie osoba, która podaje się za pracownika banku.
  • Nie udostępniaj swojej karty osobom trzecim i nie zostawiaj jej w zastaw.
  • Nie rób zakupów w sklepach internetowych, które budzą Twoje wątpliwości lub nie wyglądają wiarygodnie.

 

Autor: Silesian