Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kansas: Zobacz, zanim zabijesz

Treść

Od 1 lipca w stanie Kansas obowiązuje prawo wprowadzające obowiązkowe badanie USG przed każdą aborcją. Forsowany przez większość stanowych senatorów zapis w marcu tego roku został ostatecznie przyjęty przez ówczesną gubernator tego stanu, a obecną minister zdrowia w administracji Baracka Obamy Kathleen Sebelius.

Od 1 lipca każda kobieta w stanie Kansas, która zdecyduje się na aborcję, będzie musiała co najmniej pół godziny przed zabiegiem zrobić obowiązkowe USG, które pozwoli jej zobaczyć swoje dziecko i usłyszeć bicie jego serca - informuje portal 20minutes.fr. To - zdaniem lekarzy i obrońców życia - w wielu przypadkach pomoże ustrzec dziecko przed śmiercią. Słuszność tego założenia potwierdzają dwuletnie badania przeprowadzone przez doktora Erica J. Keroacka z Massachusetts, z których wynika, że ponad 75 proc. kobiet wahających się w kwestii aborcji, po zobaczeniu swojego dziecka na ekranie ultrasonografu i po usłyszeniu bicia jego serca, rezygnuje z aborcji i decyduje się na to, by je urodzić. Co ciekawe, ustawę podpisała w marcu br. ówczesna gubernator Kansas Kathleen Sebelius, obecna sekretarz zdrowia w administracji prezydenta USA Baracka Obamy, znana ze swojego proaborcyjnego stanowiska. Sebelius w trakcie sprawowania urzędu od 2003 do 2008 roku aż czterokrotnie wetowała antyaborcyjne zapisy w tym stanie, ale została przymuszona do ich wprowadzenia przez obrońców życia, którzy m.in. wypominali jej bliską znajomość z zastrzelonym w ubiegłym miesiącu George'em Tillerem specjalizującym się w przeprowadzaniu późnych aborcji. Sebelius ustąpiła pod presją amerykańskiej opinii publicznej, która w majowych sondażach w zdecydowanej większości opowiedziała się przeciwko aborcji. Ustawę poparło dwie trzecie ustawodawców stanowych. Kierujący ośrodkiem planowania rodziny w Kansas Peter Brownlie zaznaczył, iż pomimo istniejącej do tej pory możliwości przeprowadzenia badania USG przed aborcją bardzo mało kobiet z niej korzystało. Dlatego też - jego zdaniem
- wprowadzenie obowiązkowego badania jest ważne. Za wprowadzeniem analogicznego zapisu opowiedziała się też Karolina Południowa.
Marta Ziarnik
"Nasz Dziennik" 2009-07-16

Autor: wa