Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kampania billboardowa Kościoła

Treść

„Konkubinat to grzech, nie cudzołóż” tak brzmi hasło kampanii billboardowej polskiego Kościoła na ulicach miast. Akcja jest skierowana do osób młodych żyjących w związkach niesakramentalnych. Problem ten dotyczy ponad pół miliona Polaków.

Kampanią kieruje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Autorzy akcji w ND podkreślają, że jest to odpowiedź na „zanik poczucia grzechu cudzołóstwa”. Kampania ma oddziaływać na kilku płaszczyznach; rodzinnej, duszpasterskiej oraz poradnictwa.

Ks. dr Przemysław Drąg powiedział, że  jedną z głównych przyczyn konkubinatu jest lęk przed wzięciem odpowiedzialności za drugą osobę. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin podkreśla, że za mało mówi się o zagrożeniach wynikających z życia w związkach niesakramentalnych.

- Jeżeli mówimy o tych zagrożeniach to pierwsza sprawa, która dominuje to bardzo często przekonanie, że szczęśliwie przeżyty konkubinat pozwala dotrzeć się, doszlifować i przez to później gwarantuje szczęśliwe małżeństwo. Otóż badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji, a także w Polsce (m.in. w Poznaniu) pokazują bardzo jasno, że przeżyty dobrze konkubinat, który później prowadzi do zawarcia małżeństwa, czy nawet małżeństwa cywilnego w żaden sposób nie gwarantuje szczęśliwego małżeństwa. Okazuje się, ze bardzo szybko wiele z tych małżeństw opartych na konkubinacie rozpada się, są bardzo nietrwałe. Powoduje to także bardzo często rozpacz dzieci, które z tym problemem nie potrafią sobie poradzić – powiedział ks. dr Przemysław Drąg.

Trzeba ukazywać piękno małżeństwa  sakramentalnego, o czym nauczał Jan Paweł II – stwierdziła Małgorzata Walaszczyk, diecezjalny doradca życia rodzinnego diecezji warszawsko-praskiej.

- Realizujemy program ewangelizacji intymności małżeńskiej. Jest on realizowany zarówno z narzeczonymi (ludźmi młodymi), jak i małżeństwami w każdym stażu małżeńskim gdzie trzeba towarzyszyć ludziom w realizacji tego wszystkiego czego o piękniej miłości nauczyli się i dowiedzieli na kursach przedmałżeńskich. Program nastawiony jest na realizację tych ideałów w życiu codziennym. Akcentujemy w naszym programie sferę płciowości i seksualności, temat, który jeszcze trochę jest tabu, a jest ogromnym dziedzictwem Jana Pawła II i jego teologii ciała. Koncentrujemy się na powrocie do źródeł znaczeń, tak istotnych słów, jak tożsamość osoby, tożsamość kobiecości, męskości, istoty relacji małżeńskiej, miłości małżeńskiej – powiedziała Małgorzata Walaszczyk.

Badania prowadzone w USA, Kanadzie, Szwecji, także w Polsce pokazują, że małżeństwa niesakramentalne łatwo się rozpadają. W Polsce aż 49 proc. konkubinatów tworzą osoby poniżej 34. roku życia.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 06.03.2015

Autor: mj