Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

17 marca
1826
W Wiedniu zmarł Józef Maksymilian Ossoliński, założyciel zasłużonego dla naszej kultury Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, którego zadaniem było gromadzenie zbiorów dotyczących Polski i wydawanie dzieł naukowych.
1832
W Paryżu z Komitetu Narodowego Polskiego wyodrębniło się Towarzystwo Demokratyczne Polskie, najliczniejsza niepodległościowa organizacja emigracyjna.
1865
Na stokach warszawskiej Cytadeli Rosjanie stracili Aleksandra Waszkowskiego, ostatniego naczelnika powstańczej Warszawy.
1921
Sejm uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Stwierdzała ona, że władza zwierzchnia należy do Narodu. Wprowadzała ustrój parlamentarno-gabinetowy, w którym władza ustawodawcza należała do Sejmu i Senatu, władza wykonawcza - do prezydenta sprawującego ją przez odpowiedzialnych przed Sejmem ministrów. Konstytucję poprzedzała preambuła rozpoczynająca się od słów: "W Imię Boga Wszechmogącego".
1942
Niemcy założyli obóz zagłady w Bełżcu, gdzie zamordowali ok. 600 tys. osób, w większości Żydów. Poniosło tam śmierć również wielu Polaków z okolicznych miejscowości i ze Lwowa, głównie za pomoc udzielaną Żydom.
1991
Zmarł Stanisław Lorentz, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-03-17

Autor: wa