Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

16 maja
1648
W bitwie pod Żółtymi Wodami wojska polskie hetmana Stefana Potockiego uległy armii kozacko-tatarskiej Bohdana Chmielnickiego. O porażce oddziałów koronnych zadecydowało przejście Kozaków na stronę wroga.
1794
Wojska pruskie zajęły Skałę i rozpoczęły przygotowania do szturmu na Kraków.
1902
Urodził się Jan Kiepura, światowej sławy śpiewak operowy.
1915
I Brygada Legionów rozpoczęła pod Konarami ciężkie walki z oddziałami rosyjskiej 4. armii, które zakończyły się zwycięstwem legionistów i powstrzymaniem kontrofensywy rosyjskiej.
1917
Koło Polskie w wiedeńskim parlamencie ogłosiło, że jedynym celem polskiego Narodu jest odzyskanie niepodległości.
1922
Sejm uchwalił ustawę o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu; pracownikom fizycznym po roku pracy przysługiwało 8 dni, a po 3 latach - 15 dni urlopu; pracownikom umysłowym po półrocznej pracy - 2 tygodnie, a po roku - miesiąc urlopu.
1943
Niemcy zlikwidowali ostatnie punkty oporu w warszawskim getcie.

17 maja
1579
Południowe Niderlandy ostatecznie uznały władzę króla hiszpańskiego Filipa II. Ukształtował się podział kraju na dwie części
- przyszłą Holandię i Belgię.
1606
W wyniku spisku został zamordowany Dymitr I Samozwaniec, rzekomy syn Iwana IV Groźnego. Władzę w Rosji objął bojar Wasyl Szujski.
1741
Koronacja cesarzowej austriackiej Marii Teresy na królową Węgier.
1904
W warszawskim carskim więzieniu na Pawiaku rozpoczął się strajk głodowy więźniów politycznych, skazanych głównie za działalność niepodległościową.
1913
Ksiądz Aleksander Kakowski, rektor Akademii Duchownej w Petersburgu, został mianowany przez Papieża Piusa X metropolitą arcybiskupem warszawskim.
1949
Wielka Brytania uznała niepodległość Irlandii, która przez kilka wieków znajdowała się pod brytyjskim panowaniem. Irlandczycy nie pogodzili się z utratą niepodległości, czego wyrazem było kilka powstań zbrojnych skierowanych przeciwko angielskim okupantom.
1967
Zmarł Marian Seyda, publicysta, poseł, senator, minister spraw zagranicznych (1923 r.), polityk Stronnictwa Narodowego, członek Komitetu Narodowego Polskiego.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-05-16

Autor: wa