Kalendarium
Treść
21 stycznia
1793
Król Francji Ludwik XVI został stracony na gilotynie. Dziesięć dni wcześniej został skazany przez Konwent (zgromadzenie prawnicze w okresie rewolucyjnej Francji) większością jednego głosu na karę śmierci.
1830
Sejm powierzył obowiązki naczelnego wodza armii polskiej gen. Michałowi Radziwiłłowi.
1833
Z inicjatywy księcia Adama Jerzego Czartoryskiego w Paryżu powstał tajny Związek Jedności Narodu (Hotel Lambert). Dążył do umiędzynarodowienia sprawy polskiej i rozpoczęcia powstania w chwili wybuchu wojny z udziałem państw rozbiorowych.
1871
Podczas wojny Francji z Prusami jako dowódca I brygady francuskiej armii Wogezów zginął w bitwie pod Dijon Józef Hauke (ps. "Bosak"), generał i naczelnik wojenny województwa krakowskiego i sandomierskiego w Powstaniu Styczniowym.
1902
We Lwowie odbyła się manifestacja Polaków z okazji rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
1918
Cenzura na obszarze okupacji niemieckiej poleciła skonfiskować "Placówkę" Bolesława Prusa, "Dwa stulecia" Szymona Askenazego oraz podręczniki do historii Polski.
1919
Józef Piłsudski wydał rozkaz zaliczający wszystkich weteranów Powstania Styczniowego w szeregi Wojska Polskiego z prawem noszenia galowego munduru. Zostali mianowani na stopnie oficerskie. W II Rzeczypospolitej cieszyli się dużym szacunkiem całego społeczeństwa.
1953
W Krakowie rozpoczął się proces księży tamtejszej kurii, bezpodstawnie oskarżonych przez władze komunistyczne o szpiegostwo na rzecz państw zachodnich.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-01-21
Autor: wa