Kalendarium
Treść
28 marca
1364
Arcybiskup gnieźnieński Jarosław ze Skotnik dokonał uroczystej konsekracji katedry wawelskiej w Krakowie. Na uroczystościach obecny był król Kazimierz Wielki.
1576
Wybrany podczas wolnej elekcji król Rzeczypospolitej Stefan Batory przybył do Polski, przekraczając granicę polską w Światyniu. Wcześniej zrzekł się księstwa siedmiogrodzkiego na rzecz swego brata Krzysztofa Batorego.
1933
Rozporządzeniem ministra spraw wojskowych został rozwiązany Obóz Wielkiej Polski, założony przez Romana Dmowskiego w 1926 roku.
1986
Zatrzymano sprawców kradzieży sarkofagu z relikwiami św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Świętokradcy, którzy przetopili większość zabytkowego sarkofagu, zostali w późniejszym procesie skazani na kary od 12 do 15 lat więzienia.
29 marca
1578
Na Sejmie w Warszawie podjęto decyzję o utworzeniu piechoty łanowej, nazywanej także wybraniecką. Z każdych 20 łanów dóbr królewskich miał zostać wybrany jeden człowiek, którego zwalniano z ciężarów i świadczeń ze swego łana. Do jego powinności należało stawianie się co trzy miesiące w pełnym rynsztunku w celu przeprowadzenia musztry. Była to jedna z ważniejszych reform wojskowych króla Stefana Batorego.
1790
Polska i Prusy podpisały przymierze. Przewidywało ono udzielenie przez Berlin zbrojnej pomocy w przypadku najazdu na ziemie Rzeczypospolitej. Prusy złamały umowę cztery lata później, gdy wojska pruskie stanęły u boku Rosjan walczących z Insurekcją Kościuszkowską, a następnie zawarły porozumienie z Rosją, aby dokonać II rozbioru Polski.
1848
Podczas Wiosny Ludów z inicjatywy Adama Mickiewicza został utworzony w Rzymie Legion Polski, który liczył około 200 osób. Walczył m.in. w Lombardii, Genui i w obronie republiki rzymskiej. Jego resztki ruszyły na pomoc rewolucji węgierskiej, ale nie dotarły w porę na Węgry i w Grecji uległy rozproszeniu.
1917
Rosyjski Rząd Tymczasowy wydał oświadczenie zapowiadające stworzenie niepodległej Polski związanej z Rosją.
1930
Premiera pierwszego polskiego, udźwiękowionego w kraju, filmu "Moralność pani Dulskiej".
1937
W Lozannie zmarł Karol Szymanowski, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku. W swojej twórczości często wykorzystywał motywy ludowe, zwłaszcza kurpiowskie i góralskie.
1973
Ostatnie oddziały amerykańskie zostały wycofane z Wietnamu.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-03-28
Autor: wa