Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

13 września

1195
Armia księcia Mieszka III Starego, walczącego o tron krakowski, stoczyła krwawą bitwę nad rzeką Mozgawą pod Jędrzejowem z wojskami krakowskimi (wspomaganymi przez księcia włodzimierskiego, Romana). Wynik bitwy został nierozstrzygnięty.

1321
Zmarł Alighieri Dante, włoski poeta.

1431
Bitwa pod wsią Dąbki koło Nakła. Rycerstwo wielkopolskie wspierane przez piechotę złożoną z chłopów zwyciężyło Krzyżaków.

1637
Koronacja Cecylii Renaty, żony Władysława IV Wazy, w katedrze św. Jana w Warszawie.

1732
Rosja, Austria i Prusy zawarły traktat Loewenwolda (przymierze trzech czarnych orłów), który dotyczył następstwa tronu w Polsce. Traktat wykluczał objęcie tronu przez Stanisława Leszczyńskiego i przewidywał zbrojną interwencję w razie oporu ze strony Rzeczypospolitej. Nazwa traktatu pochodzi od nazwiska ówczesnego rosyjskiego posła w Warszawie.

1857
Urodził się Michał Drzymała, chłop poznański. Po odmowie przez władze pruskie zezwolenia na budowę domu na jego własnej ziemi w Podgradowicach (obecnie Drzymałowo) zakupił w 1904 r. stary wóz cyrkowy i zamieszkał w nim. Wóz Drzymały stał się symbolem walki Polaków z germanizacyjną polityką Prusaków.

1922
Na obszarze Śląska wprowadzono markę polską.

1934
Minister spraw zagranicznych Józef Beck w przemówieniu na forum Ligi Narodów wypowiedział tzw. traktat mniejszościowy narzucony Polsce w 1919 r. i dający innym państwom prawo ingerencji w politykę narodowościową.

1939
Ocalałe oddziały Armii "Łódź" pod dowództwem gen. Wiktora Thommée schroniły się w twierdzy Modlin.

1944
Niemcy wysadzili w powietrze warszawskie mosty: Poniatowskiego, Kolejowy i Kierbedzia.
oprac. AKU

"Nasz Dziennik" 2005-09-13

Autor: ab