Kalendarium
Treść
12 listopada
1892
W Bratucicach koło Bochni urodził się Leopold Okulicki, generał, komendant główny Armii Krajowej.
1898
W Gręboszowie pod Tarnowem urodził się Henryk Sucharski, dowódca Westerplatte podczas wojny obronnej 1939 roku.
1918
W Poznaniu powstała Tymczasowa Naczelna Rada Ludowa i jej organ wykonawczy - Komisariat. W pierwszej odezwie Komisariat uznał za główny cel wejście ziem byłego zaboru pruskiego w skład zjednoczonej Polski, co miało nastąpić na mocy "wyroku kongresu pokojowego".
1922
W Polsce odbyły się pierwsze wybory do 111-osobowego Senatu.
1942
Heinrich Himmler z Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy wydał rozporządzenie o utworzeniu na Zamojszczyźnie pierwszego obszaru kolonizacji niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie.
1948
Ksiądz biskup Stefan Wyszyński mianowany został arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski.
13 listopada
1917
Roman Dmowski w imieniu Komitetu Narodowego Polskiego złożył ministrom spraw zagranicznych państw sprzymierzonych notę, w której sformułował propozycję zawarcia przez ententę umowy włączającej do celów wojny "odbudowanie niepodległego państwa polskiego, obejmującego ziemie polskie, które przed wojną należały do Rosji, Niemiec i Austrii", wraz ze Śląskiem i dostępem do morza u ujścia Wisły i Niemna.
1918
Francja uznała Komitet Narodowy Polski w Paryżu za rząd państwa polskiego, stawiając go formalnie w szeregu uczestników zwycięskiej koalicji.
1924
Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za powieść "Chłopi".
1939
Rozkazem naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego powołano w Warszawie ściśle podporządkowany rządowi emigracyjnemu Związek Walki Zbrojnej (od lutego
1942
- Armia Krajowa). Miał on zastąpić powstałą kilka tygodni wcześniej Służbę Zwycięstwu Polsce.
1945
Oddział WiN ppor. Kazimierza Kosteckiego "Kostka" uwolnił 45 aresztowanych z więzienia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 12-13 listopada 2005
Autor: mj