Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

14 marca
1440
W Kwidzynie przedstawiciele szlachty i mieszczan z Pomorza Gdańskiego utworzyli Związek Pruski skierowany przeciw Krzyżakom.
1503
W Krakowie zmarł Prymas Polski ks. kard. Fryderyk Jagiellończyk, najmłodszy syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.
1801
Zmarł Ignacy Krasicki, biskup warmiński, najwybitniejszy pisarz polskiego oświecenia.
1923
Konferencja ambasadorów Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii uznała wschodnią granicę Polski ustaloną w traktacie ryskim. W ten sposób ostatecznie ukształtował się obszar II Rzeczypospolitej.
1924
Rada Ligi Narodów przyznała Polsce prawo składowania amunicji i broni na półwyspie Westerplatte na terenie Wolnego Miasta Gdańska i zbudowania oddzielnego basenu portowego.
1939
Krajowy Sejm słowacki pod naciskiem Niemiec jednogłośnie proklamował niepodległość państwa. Republika Słowacka, której prezydentem został Józef Tiso, była państwem całkowicie zależnym od III Rzeszy.
1980
Lecący z Nowego Jorku do Warszawy pasażerski samolot Ił-62 należący do PLL "Lot" podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Okęcie runął na ziemię. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar katastrofy była znana piosenkarka Anna Jantar.

15 marca
1570
Specjalna komisja powołana przez Sejm opracowała liczącą 67 artykułów ustawę regulującą status Gdańska. Przewodniczącym komisji opracowującej dokument był ordynariusz kujawski ks. bp Stanisław Karnkowski, dlatego ustawa jest określana jako statuty Karnkowskiego.
1595
W Zamościu nastąpiło otwarcie Akademii Zamoyskiej. Celem szkoły było kształcenie chłopców z rodzin szlacheckich i przygotowywanie ich do służby publicznej.
1919
W Warszawie podpisano polsko-niemiecki układ o linii demarkacyjnej i uniezależnieniu Wielkopolski od Niemiec.
1931
W Warszawie odbył się zjednoczeniowy kongres chłopski, w czasie którego PSL "Piast", PSL "Wyzwolenie" i Stronnictwo Chłopskie utworzyły Stronnictwo Ludowe.
1933
Sejm przyjął ustawę o szkolnictwie wyższym, która znacznie ograniczyła autonomię wyższych uczelni.
1939
Wojska niemieckie wkroczyły do Pragi i rozpoczęły zajmowanie Czech, Moraw oraz zachodniej Słowacji.
1941
W Warszawie ukazał się pierwszy numer "Rzeczpospolitej Polskiej", podziemnego organu Delegatury Rządu na Kraj.
1978
Zmarł Aleksander Kamiński, pisarz, historyk, jeden z czołowych działaczy ZHP, współtwórca Szarych Szeregów, założyciel i komendant Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Odegrał wielką rolę jako wychowawca pokolenia żołnierzy Polski Podziemnej.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-03-14

Autor: wa