Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

31 stycznia
1628
Zmarł Abraham van den Blocke, rzeźbiarz i architekt holenderski, artysta zasłużony dla Gdańska.
1797
W Wiedniu urodził się Franciszek Schubert, jeden z najsłynniejszych austriackich kompozytorów.
1919
W Warszawie rozpoczęto formowanie Tatarskiego Pułku Ułanów im. Mustafy Achmatowicza.
1927
Zakończyła działalność Aliancka Komisja Kontroli w Niemczech, której celem było kontrolowanie przestrzegania przez państwo niemieckie postanowień traktatu wersalskiego. Od tego czasu państwa dawnej ententy utraciły wszelką kontrolę nad niemieckim przemysłem i armią.

1 lutego
1411
Polska i Litwa zawarły w Toruniu pokój z zakonem krzyżackim.
1717
Pod presją wojsk cara Piotra I odbył się najkrótszy Sejm w dziejach Rzeczypospolitej. W obawie przed zerwaniem obrad nie dopuszczono posłów do głosu, odczytano jedynie konstytucje.
1888
W Tarnopolu urodził się gen. Franciszek Kleeberg, we wrześniu 1939 roku dowódca Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie".
1922
W Wilnie został otwarty Sejm Orzekający, którego zadaniem było zdecydowanie o inkorporacji Litwy Środkowej do Polski lub federacji.
1925
Polskie Towarzystwo Radiotechniczne rozpoczęło w Warszawie nadawanie próbnego programu radiowego.
1944
Grupa harcerskiego oddziału "Pegaz" (późniejszy kryptonim "Parasol") wchodząca w skład oddziału Kedywu Armii Krajowej wykonała wyrok Podziemnego Państwa Polskiego na niemieckim zbrodniarzu, jakim był generał SS Franz Kutschera, odpowiedzialny za masowe rozstrzeliwania i wywózki do obozów koncentracyjnych. Była to jedna z bardziej znanych akcji zbrojnych polskiego podziemia.
oprac. AKU
"Nasz Dziennik" 2009-01-31

Autor: wa