Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

28 października

1138
Zmarł Bolesław Krzywousty. Na mocy jego testamentu państwo polskie zostało podzielone między synów książęcych na pięć dzielnic.

1423
Król Polski Władysław Jagiełło został zmuszony przez szlachtę na zjeździe w Warcie do wydania przywileju polegającego na ograniczeniu sądownictwa starościńskiego i przyznaniu szlachcie prawa wykupu sołectw.

1918
Stronnictwa polityczne Galicji uchwaliły w Krakowie rezolucję stwierdzającą, że ziemie polskie znajdujące się dotąd w granicach monarchii austro-węgierskiej należą do państwa polskiego. Powołano również Polską Komisję Likwidacyjną, której celem było przejęcie władzy z rąk administracji austriackiej.

1918
Czechosłowacja proklamowała niepodległość. Jest to święto narodowe Republiki Czeskiej.

1925
Ojciec Święty Pius XI wydał bullę "Vix dum Poloniae unitas", która uregulowała podział terytorialny Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce na 5 metropolii mających 20 diecezji i biskupstwo polowe Wojska Polskiego.

1939
Oddziały litewskie zajęły Wilno przekazane Litwie przez Związek Sowiecki.

1950
Komunistyczne władze w Polsce wprowadziły zakaz posiadania walut obcych, złotych monet, złota i platyny oraz zaostrzyły kary za niektóre przestępstwa dewizowe.

1958
Kardynałowie zebrani na konklawe w Watykanie wybrali na Stolicę Piotrową kardynała Józefa Roncallego, który przyjął imię Jan XXIII.
oprac. AKU

"Nasz Dziennik" 2005-10-28

Autor: ab