Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

4 października

1582
W Polsce wprowadzono kalendarz gregoriański. Reforma polegała na opuszczeniu po 4 października dziesięciu dni, czyli następną datą był 15 października. Wyeliminowano przez to niezgodność czasu astronomicznego z czasem kalendarzowym. Przy kalendarzu juliańskim pozostali wyznawcy prawosławia.

1669
Zmarł Rembrandt van Rijn, holenderski malarz i grafik.

1704
Arcybiskup lwowski Konstanty Zieliński koronował w katedrze warszawskiej Stanisława Leszczyńskiego i jego żonę Katarzynę na króla i królową Polski.

1741
Urodził się Franciszek Karpiński, poeta, przedstawiciel sentymentalizmu; autor pieśni religijnych "Kiedy ranne", "Bóg się rodzi", elegii "Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta", wierszy patriotycznych, utworów dramatycznych, pamiętników.

1910
W wyniku spisku masonerii, części wojska i tajnych stowarzyszeń w Portugalii wybuchła rewolucja, która obaliła monarchię konstytucyjną. Król Manuel II został wypędzony z kraju i schronił się w Gibraltarze.

1918
Generał Haller przedostał się przez Murmańsk do Francji i objął z nadania Komitetu Narodowego Polski dowództwo powstałej tam Armii Polskiej.

1940
Z Warszawy do obozu w Oświęcimiu odszedł transport ok. 1000 więźniów Pawiaka, wśród których była pisarka Zofia Kossak-Szczucka.
oprac. AKU

"Nasz Dziennik" 2005-10-04

Autor: ab