Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Kalendarium

Treść

19 września

1657
W zamian za odstąpienie od sojuszu ze Szwecją, na mocy traktatu zawartego w Welawie, elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm został uwolniony przez polskiego monarchę od zależności lennej od Rzeczypospolitej. Wkrótce też uzyskał prawo przemarszu wojsk przez Prusy Królewskie i w zastaw dostał Drahim, Lębork i Bytów jako lenno polskie oraz Elbląg z prawem wykupu przez Rzeczpospolitą.

1923
Józef Piłsudski zrzekł się p ensji marszałkowskiej. Odtąd zamierzał utrzymywać się z honorariów autorskich.

1938
Józef Beck powiadomił rządy francuski i brytyjski, że jeśli Niemcom przyzna się Sudety, Polska będzie żądała Zaolzia zamieszkałego w większości przez Polaków. Tereny Śląska Cieszyńskiego armia czechosłowacka zajęła w 1919 r.

1939
Granicę węgierską przekroczyła 10. Brygada Kawalerii płk. Stanisława Maczka, która pomimo bezustannych walk zachowała znaczną część sprzętu bojowego.

1939
W wyniku ciężkich ran odniesionych podczas próby sforsowania Bzury zmarł gen. Stanisław Grzmot-Skotnicki, dowódca Grupy Operacyjnej "Czersk".

1952
Zmarł Adam Jerzy Półtawski, typograf, twórca polskiej czcionki drukarskiej zwanej antykwą (1928). Był autorem ekslibrisów, ilustracji i grafiki książkowej.
oprac. AKU

"Nasz Dziennik" 2005-09-19

Autor: ab