Już wkrótce VI tom
Treść
W chwili obecnej dobiegają końca prace redakcyjne przy VI tomie "Powszechnej Encyklopedii Filozofii". Już we wrześniu dotychczasowe pięć tomów tego pionierskiego dzieła zostanie uzupełnionych o hasła na litery Kr-L-Ł-Mc.
Z informacji uzyskanych w Polskim Towarzystwie Tomasza z Akwinu wynika, że w liczącym 980 stron VI tomie, podobnie jak i w poprzednich, zostaną przestawione biogramy filozofów, nurty filozoficzne oraz problemy. Znajdą się tu także omówienia "szkół" filozoficznych. Obok szkoły megarejskiej czy frankfurckiej zostaną zaprezentowane dwie polskie, które w pewnym sensie są reprezentatywne dla polskiej kultury filozoficznej, stanowiąc wciąż ważną propozycję dla współczesnego człowieka. Szkoły te to: "Lwowsko-warszawska szkoła filozoficzna" oraz "Lubelska szkoła filozoficzna". Wśród haseł problemowych na szczególną uwagę zasługują m.in.: "kultura", "materia", "logos", "metody filozoficzne", "logika", a przede wszystkim "metafizyka". Wśród biogramów polskich filozofów nie można przeoczyć takich osobowości, jak: M. Kurdziałek, M.A. Krąpiec, K. Leśniewski, J. Łukasiewicz, Maciej z Krakowa, Maciej z Miechowa, Cz. Martyniak i inne. Spośród znanych filozofów w VI tomie encyklopedii znajdą się biogramy: J. Locke'a, J. Malebranche'a, J. Maritaina. Nie zabraknie też haseł z kręgu filozofii arabskiej, chińskiej, hinduskiej, japońskiej, koreańskiej, wietnamskiej czy żydowskiej, a także z filozofii krajów bałkańskich.
Powszechna Encyklopedia Filozofii ukazuje się od 2000 roku nakładem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (oddział Societa Internazionale Tommaso d'Aquino) z siedzibą w Lublinie. Jest to pierwsza w dziejach nauki polskiej encyklopedia filozofii i piąte tego typu wydawnictwo na świecie. Powszechna Encyklopedia Filozofii została ofiarowana Narodowi Polskiemu na ręce Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem tego wydawnictwa jest zapewnienie rzetelnych podstaw dla pełnego rozwoju klasycznie rozumianej kultury: nauki, etyki, sztuki (techniki) oraz religii.
Całość dzieła jest zaplanowana na osiem tomów (choć będzie ich zapewne więcej), zaś poszczególne tomy ukazują się w cyklu rocznym. Pierwszy tom obejmujący hasła na litery A-B ukazał się w 2000 roku, drugi w 2001 (litery C-D), trzeci w 2002 (litery E-F-Gn), czwarty w 2003 (litery Go-H-Iq), zaś piąty w 2004 roku (Ir-J-Ko).
Inicjatorem przedsięwzięcia Powszechnej Encyklopedii Filozofii jest o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec, który przewodniczy Komitetowi Naukowemu PEF i opracowuje hasła z dziedziny filozofii realistycznej. Redaktorem naczelnym jest ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB. Hasła opracowują specjaliści z większości ośrodków filozoficznych w Polsce, a także z wielu ośrodków zagranicznych (z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Anglii, USA, Kanady, Rosji, Białorusi, Słowacji, Estonii).
Z uwagi na szerokość panoramy ukazywanej filozofii i staranność opracowania "Powszechna Encyklopedia Filozofii" znajduje się na czołowym miejscu w polskiej i światowej literaturze filozoficznej. Pionierska praca nad pierwszą polską Encyklopedią Filozofii przebiega w bardzo skromnych warunkach. Jak informuje redakcja, umożliwia ją ofiarna pamięć i zainteresowanie wielu osób prywatnych i środowisk. Kolejny tom encyklopedii będzie dostępny w subskrypcji i w księgarniach pod koniec września.
Piotr Mazur
Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, Powszechna Encyklopedia Filozofii, Katedra Metafizyki KUL, Al. Racławickie 14; 20-950 Lublin, www.ptta.w.pl e-mail: tomasak@kul.lublin.pl, tel./fax (81) 445 43 88, PKO BP I/O Lublin 15 1020 3147 0000 8102 0003 5915. Cena VI tomu w subskrypcji wynosi 106 zł.
"Nasz Dziennik" 2005-08-24
Autor: ab