Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jubileuszowy konkurs

Treść

- Takie inicjatywy, jak Gdyński Konkurs Katyński, są najlepszą formą edukacji historycznej młodego pokolenia. Widocznym efektem konkursu są publikacje książkowe zawierające wyróżnione prace, które przez to trafiają nie tylko do rodzin i środowisk katyńskich, uczniów i nauczycieli, ale i do Polaków poza granicami kraju - mówi Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Konkurs odbywa się już po raz dziesiąty.
W roku jubileuszowym konkursu organizatorzy starają się doprowadzić do wyjazdu do Katynia wszystkich dotychczasowych laureatów. - Młodzi Polacy na pewnym etapie swojej edukacji historycznej, ale też obywatelskiej, powinni odwiedzić Katyń, Miednoje, Charków. Miejsca-symbole martyrologii Polaków na Wschodzie - uważa Andrzej Przewoźnik. - To powinno uwzględnić Ministerstwo Edukacji Narodowej w swoim programie działania - dodaje.
Barbara Pytko, sekretarz stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdyni, podkreśla, że konkurs ma na celu przyciągnięcie uwagi młodych ludzi do naszej wojennej historii, która przez ponad pół wieku była okryta kłamstwem i milczeniem.
Konkurs odbywa się od 1998 roku z inicjatywy VI LO w Gdyni i profesor historii Małgorzaty Krause-Szymury.
Komisję oceniającą prace uczniów tworzą pracownicy IPN oraz profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego. Co roku nadsyłanych jest od 120 do 150 prac.
- Dostajemy dużą ilość prac, szczególnie ze Śląska, z terenów północno-zachodniej Polski. Również ze wschodniej części kraju. Cieszy nas, że są szkoły ze Szczecina, z Wrocławia, które tradycyjnie uczestniczą w naszym konkursie - mówi Małgorzata Krause-Szymura.
Informacje o konkursie zostały przesłane do kuratoriów. Są one także dostępne na stronach federacji katyńskiej (www.federacja-katyn.org.pl) oraz w MEN.
- Staramy się też dotrzeć do Polonii. Odbieramy sygnały, że również niektóre gimnazja chcą wziąć udział w konkursie. Z tego względu rozważamy wprowadzenie dodatkowej kategorii dla młodzieży gimnazjalnej - informuje Krause-Szymura. Dodaje, że młodzi ludzie nawiązują bardzo często bliskie kontakty z osobami, których losy opisują, co także jest sporym sukcesem konkursu.
Prace konkursowe można składać do 16 marca 2007 roku.
Maciej Marosz
"Nasz Dziennik" 2006-12-29

Autor: wa