Jubileuszowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach
Treść
W Dusznikach rozpocznie się jutro 60. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Głównym nurtem programu tegorocznego festiwalu będzie 15 recitali fortepianowych, granych przez światowej sławy pianistów. Recitale i koncerty odbywać się będą jak zwykle w stylowym Dworku Chopina. Festiwalowi, który potrwa do 13 sierpnia, towarzyszyć będzie wystawa obrazująca jego dotychczasowy dorobek artystyczny.
Warto pamiętać, że Festiwal Chopinowski w Dusznikach jest najstarszym z polskich festiwali muzycznych. Zapoczątkowały go w 1946 r. recitale Zofii Rabcewiczowej i Henryka Sztompkego, które odbyły się w 120. rocznicę koncertów Fryderyka Chopina w tym uzdrowisku. Od samego początku historię festiwalu tworzyli najbardziej znani i cenieni artyści o światowej sławie, by wymienić tylko: Halinę Czerny-Stefańską, Lidię Grychtołównę, Barbarę Hesse-Bukowską, Jana Ekiera, Bellę Dawidowicz, Raula Koczalskiego, Paula Badura-Skodę, Jeana-Philippe'a Collarda, Dimitria Baszkirowa, Garricka Ohlssona, Piotra Palecznego i Krystiana Zimermana. Obecnie festiwal, kierowany od wielu lat przez prof. Piotra Palecznego, należy do grona najbardziej cenionych imprez tego typu w Polsce, Europie i na świecie.
Na inaugurację tegorocznej edycji zapowiedziano recital Grigorija Sokołova, znakomitego pianisty, który w wieku 16 lat wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 1966 r. Od tego czasu regularnie koncertuje w największych i najbardziej prestiżowych centrach muzycznych świata.
Kolejne dni wypełnią recitale polskiego pianisty Krzysztofa Jabłońskiego, laureata głównych nagród międzynarodowych konkursów pianistycznych w Mediolanie, Warszawie, Tel Awiwie i Palm Beach. Pojawi się też aż czterech zwycięzców Konkursów Chopinowskich w Warszawie. 7 sierpnia zagra Stanisław Bunin, laureat I nagrody w 1985 r., który wcześniej został najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Marguerite Long w Paryżu. 8 sierpnia wystąpi Kevin Kenner, który w 1990 r. wygrał warszawski Konkurs Chopinowski, a dzień później Garrick Ohlsson, zwycięzca tego konkursu w 1970 r. Ostatnim z warszawskich laureatów będzie Dang Thai Son, laureat pierwszej nagrody i Złotego Medalu X konkursu w 1980 r., którego recital zapowiedziano na 11 sierpnia. W tym roku prof. Dang Thai Son - obok prof. Bernarda Ringeissena - będzie prowadził klasy mistrzowskie dla młodych pianistów, co od czterech lat jest już stałą tradycją festiwalu w Dusznikach.
Dla pełnego obrazu festiwalowego programu należy wspomnieć o recitalach młodych, świetnie się zapowiadających pianistów: Ayako Uehara, Yundi Li, Siheng Song (laureat I nagrody na Konkursie M. Long w Paryżu w 2004 r.), Aleksanda Gavryluka (wygrał konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 2005 r.), Piotra Machnika (laureat Grand Prix i Złotego Medalu oraz nagrody specjalnej w Konkursie Marii Canals w Barcelonie w 2004 r.), Colleen Lee, Rachel Cheung, Igora Levita (laureat II nagrody na Konkursie w Tel Awiwie w 2005 r.) i Dong Hyek Lim.
Interesująco zapowiada się koncert złożony z sześciu minirecitali polskich uczestników XV Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w Warszawie jesienią tego roku. Ponadto na jutro zapowiedziano koncert kameralny, którego bohaterami będą: Konstanty Andrzej Kulka i Karolina Jaroszewska oraz Orkiestra Kameralna "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, a na 10 sierpnia koncert plenerowy w wykonaniu znanej klawesynistki Elżbiety Stefańskiej. Ten koncert połączony zostanie z pokazem tańców polskich. Oczywiście nie zabraknie "Nokturnu", nocnego koncertu przy świecach, w którym wystąpią wszyscy artyści biorący udział w festiwalu.
Adam Czopek
"Nasz Dziennik" 2005-08-07
Autor: ab