Jubileusz "papieskiego" szpitala
Treść
Ojciec Święty Jan Paweł II na placu przed Polikliniką Gemelli, czerwiec 1984 r. (FOT. POLICLINICOGEMELLI.IT)
Jubileusz 50-lecia istnienia obchodzi Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Agostino Gemellego w Rzymie, który Jan Paweł II wielokrotnie nazywał „trzecim Watykanem”. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych we Włoszech.
Nie tylko nazwę, ale także istnienie Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Agostino Gemellego (Policlinico Universitario Agostino Gemelli) zawdzięcza franciszkańskiemu zakonnikowi, lekarzowi i psychologowi o. Agostino Gemellemu. To on już w 1919 roku podjął starania o założenie katolickiego uniwersytetu. Gdy w 1921 roku powstał w Mediolanie Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca (Universitá Cattolica del Sacro Cuore), będący jednym z jego współzałożycieli o. Gemelli został pierwszym rektorem uczelni (funkcję tę sprawował do śmierci w 1959 roku). Doprowadził do założenia ośmiu wydziałów, podejmując starania również o wydział medyczny.
W 1934 roku Papież Pius XI (1922-1939) podarował uniwersytetowi na rzymskim wzgórzu Monte Mario teren o powierzchni 37 hektarów z myślą o powstaniu wydziału medycznego tej uczelni. Wraz z wybuchem II wojny światowej teren został zarekwirowany przez państwo i zwrócony dopiero w 1954 roku. Trzy lata później z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich o. Agostino Gemellego Papież Pius XII (1939-1958) napisał do niego odręczny list, w którym zachęcił go do powołania Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. Niejako w odpowiedzi na łamach założonego przez siebie pisma „Życie i Myśl” (Vita e Pensiero) o. Gemelli opublikował w 1958 roku swego rodzaju manifest, w którym nie tylko podał argumenty za powołaniem wydziału lekarskiego na katolickim uniwersytecie, ale przedstawił również jego organizację naukową i dydaktyczną. W tym samym roku prezydent Republiki Włoskiej wydał dekret erekcyjny Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca.
W 1961 roku na terenie ofiarowanym przez Papieża Piusa XI położony został kamień węgielny pod budowę uniwersyteckiego szpitala, który otrzymał imię o. Agostino Gemellego, zmarłego dwa lata wcześniej, 15 lipca 1959 roku. 5 listopada 1961 roku w obecności Papieża Jana XXIII w znajdującej się na terenie willi zainaugurowano działalność wydziału lekarskiego.
Już 10 lipca 1964 roku zostało oddane do użytku pierwsze skrzydło polikliniki, w którym umieszczono zakład patologii chirurgicznej. W następnych latach systematycznie uruchamiane były następne oddziały. W 1965 roku szpital dysponował 443 łóżkami, zaś w 1970 roku liczba ta wzrosła do 1339, a w 1974 – do 1774.
W 1977 roku z okazji uroczystości Bożego Ciała Papież Paweł VI (1963-1978) przewodniczył Mszy św. na dziedzińcu polikliniki. Podobnej uroczystości w tym samym miejscu przewodniczył Jan Paweł II 22 czerwca 1984 roku z okazji święta Najświętszego Serca Jezusowego. Cztery lata później, 24 kwietnia 1988 roku, Papież z Polski przybył tu na otwarcie kliniki kardiologicznej.
13 maja 1981 roku po zamachu na placu św. Piotra do kliniki im. Agostiono Gemellego pierwszy raz Jan Paweł II trafił jako pacjent. W miejscu tym jeszcze wielokrotnie Papież z Polski poddawany był zabiegom, leczeniu i rehabilitacji aż do początku roku 2005.
5 sierpnia 2005 roku klinikę odwiedził Papież Benedykt XVI. Z kolei 30 czerwca 2009 roku na dziedzińcu przed wejściem do szpitala odsłonięto pomnik Jana Pawła II ze słowami: „Nie lękajcie się!”.
Obecnie rzymski szpital im. Agostino Gemellego, stanowiąc bazę dydaktyczną i naukową Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, posiada 10 wydziałów obejmujących wszystkie ważne specjalności medyczne i chirurgiczne. Wykonująca wszystkie usługi diagnostyczne, laboratoryjne i lecznicze placówka dysponuje 1558 łóżkami, z czego 1354 przeznaczone są do hospitalizacji. Warto dodać, że „papieska” klinika jest obecnie największą placówką onkologiczną we Włoszech.
Personel szpitala liczy 4220 osób, w tym lekarzy, pielęgniarek, asystentów, techników i personelu administracyjnego. W 2013 roku w szpitalu wykonano w sumie około 9 milionów konkretnych usług i zabiegów medycznych. Z oddziału ratunkowego szpitala skorzystało 68 tys. 364 pacjentów, a przeprowadzono 44 tys. 962 operacje.
Klinika, która w 1987 roku stała się pierwszą włoską placówką szpitalną w pełni skomputeryzowaną najnowszym systemem zarządzania, uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych szpitali. Od kilku lat podczas obchodów lekarze korzystają z iPadów zamiast kart choroby. Dzięki wprowadzeniu do pamięci urządzeń wyników wszystkich badań lekarze w każdej chwili dysponują kompletną wiedzą na temat stanu zdrowia każdego pacjenta.
Sebastian KarczewskiNasz Dziennik, 18 lipca 2014
Autor: mj