Jubileusz nuncjatury
Treść
Dwadzieścia pięć lat temu, 17 lipca 1989 roku, zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską i Polską. Jednak w sumie kontakt z Watykanem jest najdłużej trwającą relacją dyplomatyczną Polski.
Polska była jednym z pierwszych dziesięciu państw Europy, z którymi Stolica Apostolska nawiązała pełne i stałe stosunki dyplomatyczne. Już bowiem od drugiej połowy XVI wieku Następca św. Piotra miał w Polsce swoje stałe przedstawicielstwo, czyli nuncjaturę, na której czele stał legat papieski nazywany nuncjuszem apostolskim. Zapoczątkowane w XVI wieku dzieje nuncjatury apostolskiej w Polsce przerwane zostały pod koniec XVIII wieku wraz z rozbiorami i zniknięciem naszej Ojczyzny z mapy świata. Stosunki dyplomatyczne między Polską a Watykanem wznowione zostały dopiero w kwietniu 1918 roku.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że od XVI wieku do wybuchu II wojny światowej nuncjatura apostolska w naszym kraju była jednym z ważniejszych przedstawicielstw dyplomatycznych Watykanu, w którym pracowało wiele wybitnych osobistości, w tym kilku przyszłych Papieży.
Po wybuchu II wojny światowej nuncjusz apostolski opuścił Polskę, zaś po jej zakończeniu nie mógł powrócić, gdyż 12 września 1945 roku komunistyczny rząd zerwał konkordat między Polską a Watykanem. Sytuacja ta spowodowała, że Papież Pius XII (1939-1958) udzielił Prymasom Polski specjalnych pełnomocnictw przysługujących dotąd nuncjuszom.
Pierwsze oficjalne kontakty między Stolicą Apostolską a ówczesnym rządem PRL nawiązano dopiero w 1971 roku. Jednak dopiero 17 lipca 1989 roku Stolica Apostolska i Polska przywróciły stosunki dyplomatyczne na szczeblu nuncjatury apostolskiej i ambasady. 26 sierpnia 1989 roku pierwszym po II wojnie światowej nuncjuszem apostolskim w Polsce został mianowany ks. abp Józef Kowalczyk. Od 30 czerwca 2010 roku jest nim ks. abp Celestino Migliore.
Sebastian Karczewski
Nasz Dziennik, 16 lipca 2014
Autor: mj