Jubileusz Muzeum Henryka Sienkiewicza
Treść
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej obchodzi 40-lecie swego istnienia. Dla uczczenia jubileuszu w niedzielę, 15 października, odbędzie się festyn sienkiewiczowski pt. "40 lat temu...". Impreza rozpocznie się o godz. 13.00 na placu przed muzeum w Woli Okrzejskiej.
W programie przewidziano wspomnienia osób, które tworzyły placówkę i były z nią związane, podsumowanie pleneru rzeźbiarskiego, koncert "Zza płota", plener malarski uczniów szkół plastycznych, turniej rycerski oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej "Łukowiacy".
Wprawdzie jeszcze przed wojną snute były plany stworzenia w Woli Okrzejskiej muzeum poświęconego Henrykowi Sienkiewiczowi, ale zamierzenie to udało się zrealizować dopiero w latach 60. Okazją do zainicjowania działalności tej placówki stała się 120. rocznica urodzin pisarza i 50. rocznica jego śmierci. Na siedzibę muzeum przeznaczono miejsce urodzenia pisarza - dawną oficynę dworską. Budynek odremontowano od podstaw, tak że z dawnej oficyny pozostały tylko fundamenty, kominy i wewnętrzne ściany.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej powołane zostało
14 grudnia 1965 roku, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 2 października 1966 roku. W dniu poprzedzającym otwarcie placówki odbyła się w Łukowie sesja naukowa zorganizowana przez Komitet Obchodów 120. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Henryka Sienkiewicza. Uczestniczyli w niej synowa pisarza - Zuzanna Sienkiewicz, wnuczki Maria Sienkiewicz i Maria Korniłowicz, Julian Krzyżanowski oraz literaci, przedstawiciele świata nauki i kultury.
Początki były dosyć skromne, pierwszymi pamiątkami w muzeum były: obraz "Janko Muzykant" pędzla Franciszka Kostrzewskiego, popiersie Henryka Sienkiewicza wykonane przez Marcina Rożka, owalny medal cynowy z podobizną Sienkiewicza autorstwa Wacława Lewandowskiego oraz 17 książek wydanych przez PIW w 1965 roku, zdjęcie Sienkiewicza z rodziną w Oblęgorku, a także kilka gazet, czasopism i wycinków prasowych. Jednak otwarcie muzeum w miejscu urodzenia pisarza odbiło się głośnym echem w kraju i poza jego granicami, na jego adres entuzjaści twórczości Sienkiewicza zaczęli nadsyłać pamiątki, które wzbogacały skromne zbiory.
Początkowo muzeum mieściło się w trzech salach wystawowych: pierwsza poświęcona była związkom Sienkiewicza z ziemią łukowską, druga ukazywała całokształt twórczości pisarza, w trzeciej umieszczono arcydzieła Sienkiewicza przełożone na języki obce. Obecnie w muzeum znajduje się sześć tematycznych sal wystawowych poświęconych tradycjom rodzinnym i związkom pisarza z ziemią łukowską, życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, jego działalności społecznej i patriotycznej. W saloniku zgromadzono meble i przedmioty z XIX wieku, ponadto organizowane są wystawy czasowe. W muzeum znajduje się zbiór rzeźb ludowych i obrazów, grafik, medali, ekslibrisów o tematyce sienkiewiczowskiej, bogaty księgozbiór twórczości Sienkiewicza w tłumaczeniach na wiele języków, także tak egzotycznych jak japoński czy chiński, dokumentacja archiwalna związana z sypaniem kopca w Okrzei. Wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród młodzieży, cieszy się ekspozycja poświęcona ekranizacjom powieści Sienkiewicza. Jej największą atrakcją są rekwizyty z planów filmowych poszczególnych części "Trylogii", "Quo vadis" oraz "W pustyni i w puszczy".
Przez 40 lat muzeum, kierowane od początku przez Antoniego Cybulskiego, z dosyć skromnej placówki stało się ważną instytucją kulturalną, organizującą sesje naukowe, konferencje, konkursy, plenery. Z inicjatywy A. Cybulskiego od 1993 roku odbywają się Ogólnopolskie Zloty Szkół Sienkiewiczowskich.
Anna Wasak
"Nasz Dziennik" 2006.10.14
Autor: wa