Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jubileusz Krakowa

Treść

W Krakowie trwają ostatnie przygotowania do obchodów jubileuszu 750-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Kulminacja uroczystości będzie 5 czerwca, wtedy bowiem przypada dzienna rocznica wystawienia dokumentu lokacyjnego przez księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego. Kraków będzie świętował przez dziesięć dni od 1 do 10 czerwca.

Już jutro na krakowskim Rynku Głównym o godz. 21.00 odbędzie się koncert inauguracyjny - premiera kantaty "Zakochani w Krakowie" (Piotr Rubik muzyka, Zbigniew Książek libretto). 5 czerwca o godz. 12.00 w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji miasta. Tego dnia na Rynku Głównym na godz. 21.00 zaplanowano prawykonanie oratorium "Cracovia est" Dariusza Reguckiego, autora muzyki filmowej i teatralnej. - Muzyka ilustrować będzie teksty historyczne. W warstwie słownej odnajdziemy fragmenty tekstów łacińskich, biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka czy tekstu z księgi Koheleta. Przy pomocy dźwięków na pięciolinii starałem się opisać historię miasta. Łącznikiem będzie przywołanie w sposób bardzo delikatny postaci Sługi Bożego Jana Pawła II poprzez czterokrotne "santo subito" w finale. To połączy historię przeszłą z dniem współczesnym - podkreśla Dariusz Regucki, kompozytor. Wystąpi trzech solistów krakowskich: Zbigniew Wodecki, Beata Czernecka, Andrzej Gaździcki (laureat ogólnopolskich konkursów piosenki). Ponadto zespół Opery Krakowskiej oraz Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie pod batutą Piotra Sułkowskiego, dyrektora artystycznego opery. W sumie ponad 300 wykonawców. Po koncercie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na nocne bezpłatne zwiedzanie wystawy "Kraków - Europejskie Miasto Prawa Magdeburskiego 1257-1791".
Nadzwyczajny koncert oratoryjny "Pieśń o Bogu ukrytym" zabrzmi na Rynku Głównym w czwartek (7 czerwca) w godz. od 21.00 do 23.00. Ci, którzy wybiorą się w ten wieczór na krakowski Rynek usłyszą dzieło napisane przez Ennio Morricone (włoskiego kompozytora, laureata tegorocznego Oscara za całokształt twórczości) do wierszy i tekstów Jana Pawła II. Artystów poprowadzi sam autor dzieła. Jubileusz uświetni m.in. otwarcie w dniu 8 czerwca nowej trasy turystycznej obejmującej mury obronne i Barbakan. - Chodzi przede wszystkim o pokazanie samego zabytku. Trasa długości około stu metrów przebiegać będzie po galerii murów przy Bramie Floriańskiej, zobaczyć będzie można mury wraz z trzema średniowiecznymi basztami - zaznacza Witold Turdza z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, odpowiedzialny za przygotowanie tej oryginalnej ekspozycji.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2007-05-31

Autor: wa

Tagi: 750 lat krakowa rubik krakow