Jubileusz jakich mało
Treść
Wczoraj minęła 1000. rocznica śmierci męczeńskiej św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu oraz jego 18 towarzyszy. Tradycja i kult tego patrona jako pamiątkowe miejsce śmierci wskazują wzgórze św. Brunona w Giżycku. W Niedzielę Misyjną ks. bp Jerzy Mazur ogłosił w diecezji ełckiej Rok Świętego Brunona z Kwerfurtu. - Pragnę, by uroczystości jubileuszowe złączyły w radości cały Kościół oraz rozbudziły w sercach entuzjazm dzielenia się świadectwem wiary w Chrystusa we współczesnym świecie - mówił ks. bp Jerzy Mazur, zapraszając wiernych na uroczystości jubileuszowe.
Osoba św. Brunona i jego misje mają bardzo głęboki kontekst historyczny. Jako przyjaciel i kontynuator apostolskiej misji św. Wojciecha podejmował starania o tworzenie dobrych relacji z sąsiedzkimi narodami. Jego działalność apostolska wpisała się w tworzenie Kościoła i państwowości naszej Ojczyzny. Hasłem uroczystości jubileuszowych są słowa z Ewangelii św. Jana: "Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam" (J 20, 21).
1000-lecie śmierci męczeńskiej św. Brunona jest okazją do przypomnienia, jak wielkich rzeczy dokonał Bóg przez tego misjonarza. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się Zebraniem Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 19 czerwca br. w Łomży. Natomiast główne nabożeństwa jubileuszowe w diecezji ełckiej będą sprawowane w Giżycku. 20 czerwca o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży. W niedzielę, 21 czerwca br., o godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem legata papieskiego. Natomiast w Dniu Dziecka podczas IV Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego działalność misyjna św. Brunona zostanie przybliżona najmłodszym. Po Mszy św. odbędzie się rozdanie nagród laureatom VIII Ogólnopolskiego Konkursu "Mój szkolny kolega z misji", organizowanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.
Nieszpory oraz dziękczynną adorację Najświętszego Sakramentu podczas spotkania ewangelizacyjnego dla młodzieży poprowadzi o. Jan Góra wraz z "Siewcami Lednicy". - Poprosiłem o. Jana Górę, aby połączył Lednicę, kolebkę chrześcijaństwa polskiego, ze wzgórzem św. Brunona jako miejscem, gdzie sięgamy do początków Kościoła na tych terenach - wyjaśnia ks. bp Mazur. Będą też świadectwa misjonarzy oraz świadków wiary z różnych kontynentów. Jest przygotowywana sztuka teatralna o św. Brunonie. Piotr Kowalewski, reżyser, wyjaśniał, że celem tej sztuki będzie nie tylko przybliżenie postaci, ale głębsze spojrzenie na historię powołania św. Brunona i sens jego życia. - Prawdziwym szczęściem chrześcijanina jest Niebo. Śmierć św. Brunona chcemy ukazać jako wydarzenie, które jest początkiem radości, zjednoczeniem z Chrystusem, a nie końcem cierpienia i wielkim smutkiem - dodał reżyser. Na zakończenie każdy młody człowiek, który będzie na wzgórzu św. Brunona, otrzyma krzyżyk św. Brunona. Tak jak misjonarze wyjeżdżający na misje otrzymują krzyże misyjne, tak również każdy młody człowiek otrzyma krzyż, aby z nim szedł i ewangelizował w swoim środowisku, wśród najbliższych.
Do wspólnego przeżywania Roku Jubileuszowego zaproszeni są wszyscy wierni. - Niech zapoznawanie się z życiem i misją św. Brunona pomoże uświadomić nam odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii. Pragnę, by uroczystości jubileuszowe rozbudziły w sercach wiernych entuzjazm dzielenia się świadectwem wiary w Chrystusa we współczesnym świecie - zachęca pasterz diecezji.
Monika Rogińska, Ełk
"Nasz Dziennik" 2009-03-10
Autor: wa