Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jubileusz 30-lecia założenia Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC

Treść

Dzisiaj sięgamy pamięcią wstecz i widzimy, że na przestrzeni lat, na różnych etapach rozwoju opactwa tynieckiego, dbanie o wydawanie publikacji monastycznych okazało się jedną z najbardziej stabilnych wartości…

Zgodnie z postanowieniem Kapituły Opactwa Tynieckiego z dnia 22 marca 1991 powołuję do istnienia WYDAWNICTWO BENEDYKTYNÓW „TYNIEC”. Tak brzmi początek dekretu o. opata Augustyna Jankowskiego OSB, który z inicjatywy ojca Włodzimierza Zatorskiego OSB zapoczątkował działalność wydawniczą na terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, jednocześnie mianując o. Włodzimierza pierwszym dyrektorem Wydawnictwa.

30 lat minęło…

Ojców Augustyna i Włodzimierza już z nami nie ma, odeszli do Pana. Dzięki pracy, którą wykonali, aby taka działalność mogła mieć miejsce, możemy poszczycić się treściami, którymi dzielimy się z czytelnikami od trzydziestu lat. Jak to zwykle bywa, początki były skromne, jednak z roku na rok lista publikacji systematycznie rosła. Dzisiaj sięgamy pamięcią wstecz i widzimy, że na przestrzeni lat, na różnych etapach rozwoju opactwa tynieckiego, dbanie o wydawanie publikacji monastycznych okazało się jedną z najbardziej stabilnych wartości, dzięki którym dziedzictwo duchowości monastycznej jest ciągle obecne na terenie Polski.

O wydawnictwie. Czym się zajmujemy?

Michał Gronowski OSB, redaktor naczelny, odpowiada: „Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec od początku swego istnienia (1991) stara się przedstawiać i promować najbardziej interesujące i wartościowe teksty z tradycji duchowej chrześcijaństwa czerpiącej obficie z doświadczenia mnichów. Poprzez nasze publikacje pragniemy pokazać, że mądrość minionych pokoleń jest olbrzymim bogactwem, które warto poznawać i z którego warto czerpać także obecnie. Tradycja jest jak wino – gdy się zestarzeje, z przyjemnością się je pije (por. Syr 9,10). Siłą tradycji monastycznej, decydującej o jej nieprzemijalności i aktualności, jest gleba z której ona wyrasta: autentyczne doświadczenie Boga i własnej ograniczoności.

Profil Wydawnictwa tworzą przede wszystkim poszczególne serie wydawnicze: związane z przekazem doświadczenia duchowego mnichów (Źródła monastyczne, Z tradycji mniszej, Ora et Labora), z liturgią (Modlitwa Kościoła) oraz seria prezentująca odrębność i pokrewieństwa różnych Kościołów (Duchowość Wschodu i Zachodu).

Oczywiście nie ograniczamy się tylko do wspomnianych serii. Napływ współczesnych, atrakcyjnych dla dzisiejszego czytelnika tekstów spowodował rozrastanie się strefy Wydawnictwa nazywanej u nas popularnie Poza seriami. Znajdują się w niej publikacje z zakresu publicystyki, teologii biblijnej, teologii duchowości, historii, duchowej beletrystyki, sztuki i poezji. Podejmowane są tu zagadnienia życia duchowego, modlitwy, życia wspólnot zakonnych i całego Kościoła. Nie brakuje w tej kategorii zarówno prac naukowych, jak i lekkich, pełnych humoru tekstów”.

Od kilku lat we współpracy z redakcją czasopisma “Christianitas” wydajemy publikacje w serii Biblioteka Christianitas.

Również od paru lat wydajemy cenne podręczniki do nauki kaligrafii Piękna Litera, których autorkami są Ewa Landowska i Barbara Bodziony. A od zeszłego roku pojawił się autorski projekt Ewy Landowskiej Elementarz, który ma na celu zachęcić do nauki pisania i czytania, ułożony według metody nauki pisania.

Współczesność

XXI wiek przyniósł zmiany, dzięki którym każdy może korzystać z publikacji elektronicznych, audiobooków oraz ze sporej bazy nagrań, regularnie udostępnianych na naszym kanale YouTube. Media społecznościowe i nowe formy docierania do czytelnika dały impuls do tego, aby jeszcze raz przemyśleć kwestię: w jaki sposób zachęcić do literatury monastycznej? A przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: czy publikacje z zakresu monastycyzmu i duchowości Ojców Pustyni są w ogóle potrzebne?

Z okazji 30-lecia założenia Wydawnictwa Benedyktynów TYNIEC chcemy podziękować wszystkim, którzy współpracują z nami i pomagają nam w często żmudnej pracy nad tekstami i materiałami publikowanymi w Internecie. Dziękujemy za cierpliwość i wytrwałość! Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony!

Nie planujemy hucznych obchodów jubileuszu. Nasze podziękowanie za 30 lat obecności chcemy wyrazić poprzez dwa, drobne upominki:

  • Przygotowaliśmy specjalny dział w księgarni internetowej „Jubileusz 30-lecia”, w którym znajdziecie 30 produktów o 30% taniej, dostępnych przez 30 dni / 12.04 – 12.05. 2021 /.
  • Udostępniliśmy dysk internetowy, na którym możecie znaleźć teksty, dwa darmowe e-booki oraz pliki audio z konferencjami i rekolekcjami, do użytku prywatnego.

Żródło: cspb.pl, 12

Autor: mj