Przejdź do treści
Przejdź do stopki

"Jezus ludu Mafa"

Treść

Obrazy przedstawiające sceny z życia Jezusa, na których jest On ukazany jako Afrykańczyk, oraz przedmioty obrazujące religijność i obyczajowość grupy etnicznej zamieszkującej północny Kamerun można oglądać na wystawie "Jezus ludu Mafa". Ekspozycja prezentowana jest w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Kleosinie niedaleko Białegostoku.

Lud Mafa od lat ewangelizują chrześcijańscy misjonarze, głównie Księża Werbiści. Z obrazami prezentowanymi na wystawie wiąże się ciekawa historia ich powstania. Trzydzieści lat temu na terenie parafii N'djinglia księża postanowili, iż dobrze byłoby przybliżyć Jezusa Chrystusa ludziom Mafa, pokazując im Go jako ich pobratymca. W tym celu skorzystano z mocy przekazu, jaki posiada sztuka, która na Afrykańczyków działa ze zdwojoną siłą. Jako nośnik Dobrej Nowiny wybrano przedstawienie teatralne. Długo i starannie przygotowywano spektakl obrazujący poszczególne sceny z życia Jezusa, który według scenariusza był jednym z obywateli ludu Mafa. Aktorami byli tubylcy z wiosek parafii. Ciekawostką jest, że chęć wzięcia udziału w przedstawieniu oprócz chrześcijan zgłosili również muzułmanie. Nie czyniono im w tym przeszkód. Aktorów ubrano w piękne afrykańskie szaty, które zresztą krojem niewiele odbiegają od szat, jakie nosiło się w czasach Jezusa. Podczas przedstawienia obecny był fotograf, który zarejestrował je na kliszy. Misjonarze, oglądając później fotografie, pomyśleli, że warto byłoby to, co zostało zapisane na odbitkach, odtworzyć w sposób malarski. W tym celu ogłoszono konkurs. Zainteresowanie nim przerosło oczekiwania organizatorów, bo zgłosiło się do niego około 40 artystów. Po naradach jury konkursu jako realizatorkę szczególnego zlecenia wybrało malarkę pochodzenia francuskiego. Przez miesiąc żyła ona wśród ludu Mafa, obserwując i rysując szkice. Później udała się do południowej Francji i tam w swojej pracowni namalowała obrazy. Jej życzeniem było i do dziś jest pozostać anonimową.
Obrazy z cyklu "Jezus ludu Mafa" prezentowane były w różnych krajach świata. Wystawiały je nawet bardzo renomowane placówki artystyczne i muzealne, takie jak m.in. paryski Luwr. Obecnie te piękne dzieła można oglądać u Księży Werbistów w Kleosinie. Jednak nie same obrazy wypełniają salę wystawową Domu Misyjnego. Są tu m.in. pięknie wyrzeźbiona w hebanie szopka bożonarodzeniowa, afrykański różaniec, krzyż, barwne stroje czy biżuteria. Dla przybliżenia życia codziennego ludu Mafa na ekspozycji pokazano też przedmioty z nim związane, takie jak garnki, naczynia czy afrykańskie instrumenty, z których w Afryce również korzysta się codziennie. Wszystkie te eksponaty do Polski przywieźli misjonarze. Jak mówią organizatorzy wystawy, oprócz zaprezentowania publiczności obyczajowości i religijności ludu Mafa, ma ona również za cel zainteresowanie Europejczyków, w tym przypadku Polaków, trudnym nieraz losem Afrykańczyków, ich problemami, takimi jak bieda, głód czy złe pogańskie praktyki tych, którzy nie słyszeli jeszcze Dobrej Nowiny. Dlatego Księża Werbiści - zgromadzenie zakonne, którego głównym celem jest działalność misyjna (obecnie księża pracują w sześćdziesięciu czterech krajach na wszystkich kontynentach), przy okazji wystawy chcą zachęcić do modlitwy za misje w Afryce oraz do pomocy materialnej czarnoskórym bliźnim.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-08-24

Autor: wa