Jezuici proszą o modlitwę za braci
Treść
Wspólnota katolicka w Rosji jest wstrząśnięta brutalnym zamordowaniem dwóch jezuitów, do którego doszło w ostatnich dniach w Moskwie. Za modlitwę w ich intencji i kondolencje podziękował ks. Adolfo Nicolás, generał Towarzystwa Jezusowego, z którego pochodzili zamordowani kapłani - ks. Victor Betancourt i ks. Otto Messmer. W nadesłanym do nas przez ks. Roberta Wawra SJ, dyrektora Europejskiego Centrum Komunikacji i Kultury, oficjalnym komunikacie ks. Nicolás wzywa też do modlitwy o wieczny pokój dla jezuitów i o to, aby ustała wszelka przemoc. Generał jezuitów zachęca wszystkich członków zgromadzenia do udzielenia wsparcia i pomocy oraz wyrażenia swojej solidarności ze współbraćmi regionu rosyjskiego i zapewnia rodziny zamordowanych o swojej bliskości. Kondolencje dla Kościoła katolickiego w związku z zabójstwem jezuitów przekazał Aleksy II, patriarcha Moskwy i Wszechrusi - poinformowała wczoraj agencja Interfax. - Wyrażam współczucie w związku z tym tragicznym zabójstwem. Naszym wspólnym obowiązkiem jest modlitwa za wieczny spokój duszy tych osób - powiedział zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Jak informują księża jezuici, ks. Betancourt, pochodzący z Ekwadoru, najprawdopodniej został zabity w mieszkaniu wspólnoty w sobotę wieczorem, 25 października bieżącego roku. Natomiast ks. Messmer, przełożony regionu rosyjskiego Towarzystwa Jezuitów, został zabity w tym samym miejscu w poniedziałek wieczorem, po swoim powrocie z podróży zagranicznej. Obu martwych kapłanów znalazł we wtorek wieczorem ich współbrat, zaniepokojony ich milczeniem. Nadal nieznane są motywy zbrodni. Nie ma na razie żadnych informacji o działaniach moskiewskiej milicji, która jedynie zapewniła, że prowadzi w sprawie dochodzenie na wszystkich płaszczyznach, nie wykluczając żadnej z hipotez. MMP "Nasz Dziennik" 2008-10-31
Autor: wa