Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jesteś rolnikiem? Skorzystaj z leasingu

Treść

Gospodarstwo rolne, aby mogło się rozwijać i przynosić większe zyski, wymaga ciągłych modernizacji. To z kolei wiąże się z koniecznością inwestowania w nowe maszyny i urządzenia. Jako że tego rodzaju sprzęt nie należy do najtańszych, rolnicy poszukują możliwości pozwalających na zwiększenie liczby maszyn. Wcale jednak nie trzeba ograniczać się do zakupu używanego sprzętu – z pomocą przychodzi leasing maszyn rolniczych.
Sprzęt niezbędny rolnikom może kosztować więcej niż bardzo dobrze wyposażony samochód osobowy znanej marki. Dlatego poszukiwania koncentrują się zwykle wokół rynku wtórnego. Często jednak okazuje się, że oszczędność jest tylko pozorna – drugie tyle (a nawet i więcej) trzeba włożyć w naprawę usterek czy wymianę zużytych części. Z tego powodu rośnie zainteresowanie leasingiem maszyn rolniczych.
Leasing także dla rolników?
Leasing już dawno przestał kojarzyć się wyłącznie z przedsiębiorcami poszukującymi finansowania pojazdów czy sprzętu komputerowego. Zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu, w trzecim kwartale 2018 roku maszyny rolnicze stanowiły 27,0% rynku finansowania maszyn i urządzeń IT.
Oferty leasingu dedykowane osobom prowadzącym rolniczą działalność gospodarczą są dostosowane do ich potrzeb oraz oczekiwań. Elastyczne warunki podpisywanej umowy pozwalają m.in. na:
wydłużenie okresu trwania umowy do 120 miesięcy,
finansowanie nawet do 100% wartości przedmiotu nie tylko w złotych, ale również w euro,
ustalenie harmonogramu spłat zgodnie z możliwościami finansowymi.
Ponadto niektóre firmy leasingowe przygotowują indywidualną ofertę na leasing maszyn rolniczych, która uwzględnia sezonowość prowadzonej działalności.
Przedmiotem umowy leasingowej mogą być wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia rolnicze, np. ciągniki, kombajny, linie i urządzenia do produkcji mleka itp. Finansowany jest zarówno nowy, jak i używany sprzęt.
Leasing maszyn rolniczych – jaką formę wybrać?
Rolnicy mogą skorzystać z leasingu finansowego lub operacyjnego. Wybór odpowiedniej formy pozwoli osiągnąć jeszcze więcej korzyści.

  • Leasing finansowy

Leasing finansowy to korzystne rozwiązanie dla rolników, którzy rozliczają się ryczałtem lub nie są płatnikami podatku VAT. Taka forma będzie opłacalna również dla tych osób, które chcą skorzystać z tzw. jednorazowej amortyzacji.

  • Leasing operacyjny

Leasing operacyjny to korzystna opcja dla rolników, którzy są jednocześnie płatnikami podatku VAT. Dzięki temu mają prawo do rozliczania tego podatku – wraz z każdą zapłaconą ratą, a nie w całości z góry. Ponadto, jako że firma leasingowa pozostaje właścicielem maszyny, rolnik ma prawo wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną, miesięczne raty leasingowe oraz inne wydatki związane z użytkowaniem sprzętu.
Decydując się na konkretną ofertę leasingu, warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania z leasingu z gwarancją ze środków unijnych. Przykładowo, PKO Leasing umożliwia finansowanie w ramach takich programów jak Cosme czy InnovFin.

Autor: Silesian

Tagi: rolnik leasing