Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jeśli zapomnę o nich...

Treść

Polskie Radio udostępniło swoim słuchaczom-internautom serwis poświęcony zbrodni katyńskiej. Na stronie internetowej: www.polskieradio.pl/katyn, oprócz pełnej listy ofiar, która obejmuje żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży granicznej oraz służby więziennej, znaleźć można m.in. filmy ukazujące różne aspekty sowieckiej zbrodni i archiwalne zdjęcia.

W serwisie Sławomir Frątczak, wicedyrektor Muzeum Wojska Polskiego, opisuje życie obozowe polskich jeńców i tłumaczy, czym była zbrodnia katyńska; Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski mówi, czym jest kłamstwo katyńskie i jak władza w PRL próbowała zatrzeć pamięć o ofiarach sowieckiej zbrodni; Magdalena Łubnicka, kustosz Muzeum Katyńskiego, opowiada o historii i ekspozycji muzeum, a Krystyna Brydowska z Federacji Rodzin Katyńskich o budowie cmentarzy upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Na stronie znajdują się również 32 zdjęcia archiwalne oraz dwie relacje dźwiękowe. Jedną stanowi wypowiedź historyka prof. Andrzeja Nowaka, drugą wspomnienia Izabeli Skąpskiej, która straciła w Katyniu dziadka. Przypominają one o próbach zatarcia pamięci o ofiarach sowieckiej zbrodni przez władze PRL.
Internauci mogą wyszukiwać interesujące ich osoby w sposób alfabetyczny lub według stopni wojskowych. Lista zawiera - oprócz imion, nazwisk i ówczesnych stopni - rok urodzenia, miejsce śmierci oraz pośmiertny awans danej osoby. Istnieje także możliwość odsłuchania nagrań z listopadowych uroczystości - odczytywanej listy nazwisk pomordowanych. W serwisie posłuchać można także utworu Eugeniusza Rudnika "Via crucis", który stanowi dźwiękowe epitafium poświęcone pamięci polskich oficerów zamordowanych przez NKWD. Jego inspiracją stały się słowa zaczerpnięte z Psalmu 135: "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże, zapomnij o mnie".
PCz
"Nasz Dziennik" 2007-12-11

Autor: wa