Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jeśli niepokój, to głównie polityczny

Treść

W pierwszym półroczu 2007 r. ma zostać uchwalonych 190 ustaw dotyczących głównie spraw gospodarczych, ale także reformy wymiaru sprawiedliwości - poinformowali w "Rozmowach niedokończonych" w Telewizji Trwam i Radiu Maryja minister Przemysław Gosiewski i minister koordynator służb specjalnych Zbigniew Wassermann.
- Pracy jest dużo. Mamy tylko 154 posłów. Każdy będzie miał dużo pracy - powiedział minister Gosiewski. Nowe ustawy będą dotyczyć kwestii gospodarczych, w tym m.in. konsolidacji przemysłu energetycznego. - Chodzi o to, byśmy byli partnerami mogącymi konkurować z wielkimi koncernami światowymi - wyjaśniał Gosiewski. Poinformował także o ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadzi przepis dotyczący rejestracji przedsiębiorstwa w jednym miejscu. - Nie trzeba będzie odwiedzać siedmiu urzędów, będzie się wysyłać jeden wniosek do urzędu skarbowego i urząd za nas załatwi pozostałe sprawy - tłumaczył. Dodał, że w planach jest też kontynuacja reformy wymiaru sprawiedliwości, włącznie z kodyfikacją karną, a także reformą prokuratury, sądownictwa i regulacją kwestii związanych z zawodami prawniczymi.
Przemysław Gosiewski zapewnił, że ustawa deubekizacyjna spowoduje odbieranie uprawnień emerytalnych byłym oficerom UB. Przypomniał, że rozważana jest także ustawa zakazująca członkom SB pełnienia funkcji publicznych. Minister odwołał się do przykładu z Bydgoszczy, gdzie dzięki IPN okazało się, że jeden z najniebezpieczniejszych funkcjonariuszy UB jest obecnie radnym z listy SLD. - W innych samorządach też są takie przypadki - wskazał Gosiewski.
- Tym ludziom ciągle jest dobrze w Polsce. Są ulokowani na bardzo wysokich pozycjach w administracji publicznej, w policji, w wojsku, w bankach, prywatnych przedsiębiorstwach - uzupełniał minister Zbigniew Wassermann. Według niego, "stare układy ciągle trwają, bronią się, i my musimy się z nimi uporać". Stąd potrzebna jest ustawa, która pozwoli na zwalczanie zjawisk korupcyjnych i będzie stanowić przeszkodę dla wywożenia majątku zagrabionego, którego źródła są nielegalne.
Zdaniem Wassermanna, na uwagę zasługuje fakt, że dotychczasowe reformy przebiegają bez sporów społecznych, niepokojów, "czego nie było za poprzednich rządów prawicowych". - Jest jednak duży niepokój polityczny. Ci, którzy przegrali w wyborach, nie mogą się z tymi wynikami pogodzić. Trwa ciągła walka o odebranie nam władzy, nie ma oferty współpracy - mówił.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2007-01-26

Autor: wa