Jeśli Krajowa Spółka Cukrowa nie ograniczy kosztów działalności o połowę, za dwa lata może przestać istnieć
Treść
Siedem cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) po restrukturyzacji zaplanowanej na ten rok będzie produkowało biokomponenty do produkcji biopaliw - taką informację otrzymali z resortu Skarbu Państwa posłowie sejmowej komisji rolnictwa.
W związku z unijną reformą rynku cukru, która zakłada zmniejszenie produkcji tego produktu, KSC planuje wygaszanie działalności kolejnych cukrowni. Aby przeciwdziałać wzrostowi bezrobocia w tym sektorze, rząd przygotował plan alternatywnego wykorzystania majątku zamykanych cukrowni. Jednym z nich jest produkcja biopaliw (bioetanolu).
O tych problemach i o funkcjonowaniu Krajowej Spółki Cukrowej poinformował sejmową komisję rolnictwa wiceminister Skarbu Państwa Paweł Piotrowski.
KSC zamierza w tym roku zakończyć produkcję w 5 cukrowniach w: Wożuczynie, Małej Wsi, Częstocicach, Tucznie i Ostrowach. Wymienione zakłady, a także cukrownie Żnin i Gryfice będą produkowały bioetanol.
Według obliczeń resortu KSC nie będzie mogła funkcjonować po 2008 r., jeśli koszty jej działalności nie zostaną ograniczone nawet o 55 procent. Dlatego pierwotne plany restrukturyzacyjne zakładały zamknięcie mało efektywnych zakładów oraz cięcie kosztów w pozostałych.
Zdaniem ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, ważne jest to, aby zmiana profilu produkcji w cukrowniach odbywała się w sposób płynny, gdyż po całkowitym ich zamknięciu niemożliwe będzie później odtworzenie w nich wytwarzania bioetanolu.
Koncern KSC "Polski Cukier" SA jest największym krajowym producentem cukru, dysponuje prawie 40-procentowym udziałem w polskim rynku. Spółka powstała w sierpniu 2002 r., w jej skład wchodziło wówczas 27 cukrowni. W 2005 roku pracowało ich 18.
Paweł Tunia
"Nasz Dziennik" 2006-07-15
Autor: wa