Jego świadectwo nie gaśnie
Treść
Był jednym z najwybitniejszych teologów dogmatyków XX wieku. Całe życie poświęcił pracy naukowej. Żył przy tym z pełną świadomością faktu, że Bóg jest miłością, i pragnął tym doświadczeniem dzielić się z innymi. W sobotę w Sandomierzu odbyła się sesja naukowa poświęcona Słudze Bożemu ks. Wincentemu Granatowi w 31. rocznicę jego śmierci.
Spotkanie miało na celu przybliżenie osoby ks. Granata, jego dorobku naukowego, a także zachętę do modlitwy o jego beatyfikację i danie świadectwa o łaskach uzdrowienia otrzymanych za jego wstawiennictwem. - Sługa Boży miał pełną świadomość, że Bóg jest miłością, dlatego czuł się przynaglony, aby przekazywać to doświadczenie - mówił na wstępie prowadzący sesję ks. Zdzisław Janiec, postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Granata, kierownik Katedry Liturgiki Pastoralnej KUL.
Korzenie teologii ks. Granata - metafizyczne oraz psychologiczne - przedstawił podczas sesji ks. prof. Czesław Rychlicki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak wskazał, religia chrześcijańska w ujęciu ks. Granata jest źródłem prawdy i życia, ofiarowuje wskazania natury etycznej, socjologicznej, politycznej oraz artystycznej. Z wiary w zbawienie może także czerpać psychologia indywidualna, która wskazuje źródło przezwyciężenia trudów dnia codziennego.
Teologię miłosierdzia Bożego w ujęciu ks. Granata przedstawiła s. dr Halina Szumił (KUL). Sługa Boży, wyjaśniając, czym jest miłosierdzie, wskazał, że w aspekcie społecznym oznacza ono okazywanie dobroci potrzebującym, w teologicznym zaś stanowi przymiot Boga objawiony w Chrystusie.
Sesję zwieńczyła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bp. Krzysztofa Nitkiewicza, pasterza Kościoła sandomierskiego, w czasie której poświęcono tablicę pamiątkową ku czci Sługi Bożego. W homilii ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski, ukazał bogactwo życia i osobowości księdza rektora Granata jako człowieka wielkiej kultury osobistej, prawego charakteru, pełnego dobroci, autentycznego chrześcijanina.
MMP
Nasz Dziennik 2010-12-13
Autor: jc