Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jedyne takie państwo w Europie

Treść

Konferencja "Polskie Państwo Podziemne - w służbie państwu i wolności", złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Grota-Roweckiego i Polskiego Państwa Podziemnego oraz wręczenie odznaczeń państwowych - tak będą wyglądały obchody 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.

- 27 września - datę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, należy czcić w sposób szczególny, ponieważ przypomina nam, że w najgorszych zagrożeniach znaleźliśmy w sobie siłę, która pozwoliła przetrwać nie tylko jednostkom, ale całemu Narodowi. To fenomen na skalę światową - powiedział Władysław Stasiak, szef Kancelarii Prezydenta. - Pragniemy oddać hołd ludziom, którzy w najtrudniejszych warunkach tworzyli konspirację wojskową, administrację cywilną i struktury polityczne. Panu prezydentowi zależy, by ta rocznica była mocno zaakcentowana, bo jest to ważne dla naszej współczesnej tożsamości - dodał.
Uroczystości rozpoczną się już w sobotę koncertem Przemysława Gintrowskiego w Galerii Porczyńskich. Niedzielną część obchodów zapoczątkuje w południe Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Grota-Roweckiego oraz odbędą się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych i kombatantów.
Po południu w Arkadach Kubickiego prezydent Lech Kaczyński wręczy odznaczenia państwowe i wygłosi referat podczas konferencji "Polskie Państwo Podziemne - w służbie państwu i wolności". Uroczystości zakończy wieczorne spotkanie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, gdzie nastąpi przekazanie "Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego" reprezentantom młodego pokolenia oraz pokaz filmu "Żołnierze wyklęci".
- Szczególnie zależy nam, by testament Polskiego Państwa Podziemnego przekazać młodemu pokoleniu - żołnierzom, funkcjonariuszom straży granicznej, policji czy Biura Ochrony Rządu, ale także wychowankom Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i harcerzom. To ważna dla nas wszystkich inicjatywa, która pomoże poczuć sens budowanej wspólnie przyszłości oraz troski o państwo jako o dobro wspólne - podkreślił Stasiak.
Na znaczenie powstania państwa podziemnego wskazywał Czesław Cywiński, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Polska i jej Naród zaatakowane przez dwa mocarstwa stanęły przed widmem zagłady. Już doświadczenia z pierwszych tygodni wojny dowodziły, że to będzie totalne niszczenie polskiej inteligencji, całego państwa i Narodu. I dlatego decyzja o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego była tak kluczowa dla utrzymania ciągłości państwa - mówił Cywiński.
- Na działalność Polskiego Państwa Podziemnego patrzyłam jako mała dziewczynka i muszę powiedzieć, że nie przetrwałoby ono bez pomocy rodzin, bliskich, zwykłych ludzi, którzy wspierali tę całą politykę dziejącą się przecież głównie w prywatnych domach. I wydaje mi się, że w tym naszym wspominaniu trzeba o tych zwykłych ludziach pamiętać - mówiła córka członka władz Polskiego Państwa Podziemnego Adama Bienia, Hanna Bień-Bielska.
Zenon Baranowski
Program uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie
27 września (niedziela)
godz. 12.00 - Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
godz. 13.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota" (u zbiegu ul. Chopina i Al. Ujazdowskich)
godz. 14.00 - uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejska)
"Nasz Dziennik" 2009-09-25

Autor: wa