Jednoznaczna odmowa współpracy
Treść
Kapelan podziemnej "Solidarności" bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który w 1984 r. został zamordowany przez komunistów, znalazł się w internetowym katalogu IPN osób rozpracowywanych przez służby specjalne PRL. Są tam dowody poświadczające, że kapłan odmówił współpracy z bezpieką, która w 1974 r. chciała w nim widzieć kandydata na tajnego współpracownika.
Dokumenty zaczynają się informacją, że w listopadzie 1965 r. Jerzemu Popiełuszce - wówczas klerykowi w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie - założono tzw. teczkę ewidencji operacyjnej księdza -TEOK nr rej. 33805. Była ona wówczas zakładana przez SB każdej osobie duchownej od chwili wstąpienia do seminarium w celu inwigilacji. Z zachowanych materiałów wynika, że w marcu 1974 ks. Jerzy Popiełuszko, wówczas wikariusz w Ząbkach, został operacyjnie zabezpieczony przez pion IV KPMO w Wołominie. Na kandydata na TW wytypowano go 17 kwietnia 1974 r., a 30 czerwca 1975 r. materiały wyrejestrowano i za pośrednictwem Wydziału "C" przekazano do Wydziału IV KSMO. Następnie 20 września 1975 r. materiały zarejestrowano w dzienniku KSMO pod nr. 13594. Kapłan nigdy nie dał się złamać. "Zdjęto z ewidencji dn[ia] 4.05.[19]82 z powodu odmowy współpracy" - brzmi kolejny zapis. Dokumenty zarchiwizowano w Wydziale "C" KSMO pod sygn. 14344/I-K. Zostały zniszczone w maju 1988 roku.
Kolejne zapisy katalogu dotyczą materiałów rozpracowywania i nękania ks. Popiełuszki przez SB oraz sprawy jego uprowadzenia i zamordowania (do dziś ukarano jedynie bezpośrednich sprawców). Kapłan był prześladowany w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania kryptonim "Popiel", czego podstawę stanowiły spreparowane "materiały zdobyte przez SB za pośrednictwem agentury i techniki operacyjnej".
Jacek Dytkowski, PAP
Nasz Dziennik 2011-09-21
Autor: au