Jasnogórska muzyka dawna 6
Treść
Seria płytowa "Jasnogórska muzyka dawna" stanowi bardzo ciekawą kolekcję nagrań rękopisów pochodzących z klasztoru na Jasnej Górze. Jest to pierwsza taka seria w Polsce, godna szerszego naśladowania. Mamy w ten sposób możliwość poznania wielu dzieł pięknie wpisujących się w historię naszej kultury muzycznej.
Szósta płyta z cyklu "Jasnogórska Muzyka Dawna" zawiera Completorium o. Eryka Briknera oraz "Missa ex D" Marcina Józefa Żebrowskiego. Completorium Briknera to zwarty zespół utworów, na co wskazuje nie tylko obsada wykonawcza - jednakowa we wszystkich częściach, ale także powtórzenie w końcowym kantyku motywów zaczerpniętych z pierwszego psalmu oraz przemyślany plan tonalny. O ile w psalmach i kantyku wykorzystany został cały zespół wykonawczy, o tyle w hymnie Brikner zmniejszył ją do czterogłosu wokalnego z akompaniamentem organowym, a responsorium wyróżnił tym, że ustępy solowe zostały powierzone wyłącznie sopranowi. "Missa ex D" Żebrowskiego prezentowana w obecnym nagraniu zachowała się w postaci unikalnego rękopisu sporządzonego w 1782 roku przez jednego z braci paulinów, Zachariasza Gelitę. Msza napisana została na dwa głosy wokalne - sopran i bas, którym towarzyszy dwoje skrzypiec i organy. Autor uwzględnił ponadto możliwość powiększenia liczby instrumentów "wedle uznania" (ad libitum) o dwie trąbki clarino, co też uczyniono w obecnym wykonaniu. Analiza języka muzycznego "Missa ex D" oraz cech rękopisu każą przypuszczać, że jest to najstarsza msza Żebrowskiego, powstała między 1748 a 1765 rokiem. Opracowanie tekstu ordinarium missae urozmaicone zostało odcinkami czysto instrumentalnymi, pełniącymi funkcję wstępnych sinfonii, rozdzielających ritorneli oraz rozszerzonych kadencji. Przy pisaniu recenzji korzystałem z tekstów zamieszczonych w książeczkach płytowych, które stanowią ciekawe kompendium wiedzy o nagranych utworach.
Pasja i zaangażowanie, z jakim artyści wykonują dzieła Briknera i Żebrowskiego, czynią tę płytę jednym z bardziej interesujących nagrań, które ostatnio się ukazały na rynku polskim. Zespół Muzyki Dawnej "Kapela Jasnogórska" pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa znakomicie udowadnia, że potrafi do tej muzyki wnieść wielki ładunek emocjonalny. Wyróżnikiem interpretacji jest bardzo osobisty rodzaj ekspresji, porozumienie między poszczególnymi muzykami w zespole pozostaje nienaganne. W efekcie - nie sposób słuchać tej płyty obojętnie.
ks. Arkadiusz Jędrasik
Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana Vol. 6
Marzena Lubaszka - sopran; Jacek Ziomkowski - bas
Zespół Muzyki Dawnej "Kapela Jasnogórska" pod dyr. Jana Tomasza Adamusa
Musicon MCCD06 (DDD, 51'20")
Można kupić w sklepach Claramontana w Częstochowie oraz Musicon, ul. Słodowiec 8/2; 01-708 Warszawa, tel. 022 852 08 03
"Nasz Dziennik" 2006-06-07
Autor: ab