Jasnogórska muzyka dawna
Treść
Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze publikuje i nagrywa na płytach muzykalia znajdujące się w archiwum należącym do Kapeli Jasnogórskiej założonej w klasztorze w połowie XVI w. Warto zainteresować się tymi nagraniami, gdyż prezentują piękną muzykę w bardzo dobrych wykonaniach.
Czwarta płyta z cyklu "Jasnogórska Muzyka Dawna" zawiera nieszpory Marcina Józefa Żebrowskiego (ca. 1710-1780). "Vesperae in D cum variis psalmis" to najbardziej rozbudowana i reprezentatywna kompozycja tego twórcy, która doskonale obrazuje wokalno-instrumentalny nurt polskiej twórczości religijnej XVIII w. Krytycy uznają ją za swoistą syntezę muzyki polskiego baroku. Nieszpory Żebrowskiego stanowią piękny przykład muzyki liturgicznej. Uderza w nich różnorodność opracowania muzycznego, szczególnie obsada, faktura, struktura melodyczno-rytmiczna oraz wzajemne relacje pomiędzy partiami wokalnymi i instrumentalnymi.
Piąta płyta z serii "Jasnogórska Muzyka Dawna" zawiera Nieszpory o. Eryka (Jerzego) Briknera OSPPE (1705-1760). Wspomniany zakonnik to jasnogórski organista oraz kompozytor, członek Kapeli Jasnogórskiej w XVIII w. Urodził się w 1705 r. w Drzymałowicach położonych niedaleko Wrocławia, kształcił się początkowo w zakresie filozofii w Krumlovie na Morawach. Po ukończeniu studiów wstąpił do zakonu paulinów, przyjmując imię Eryk, i od 1724 r. przebywał na Jasnej Górze, gdzie miał możliwość dalszego kształcenia muzycznego. Zmarł w klasztorze jasnogórskim w 1760 r. Jako zakonnik cieszył się wielkim szacunkiem, a jako muzyk określany był mianem świetnego organisty i kompozytora. Twórczość Briknera, mimo że stosunkowo skromna ilościowo, zasługuje na zainteresowanie ze względu na dobry warsztat kompozytorski i dużą inwencję melodyczną artysty. Kompozycje zachowane do naszych czasów obejmują dwa opracowania tekstów składających się na nabożeństwo Komplety, hymn przeznaczony na święto apostołów oraz zbiór kompozycji wykonywanych podczas Nieszporów.
Przy pisaniu recenzji korzystałem z tekstów zamieszczonych w książeczkach płytowych, które stanowią ciekawe kompendium wiedzy o nagranych utworach.
Za stronę muzyczną albumów odpowiada Zespół Muzyki Dawnej "Kapela Jasnogórska" kierowany przez Jana Tomasza Adamusa, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Należy je zakwalifikować jako bardzo piękne, dźwięk jest delikatny, intensywny w barwie. Swoistego koloru dodają nagraniu partie instrumentalne towarzyszące solistom. Jest to kreacja pełna wdzięku i muzycznego uniesienia.
ks. Arkadiusz Jędrasik
"Nasz Dziennik" 2006-04-19
Autor: mj