Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jasna Góra w dobie potopu

Treść

Z okazji 350. rocznicy zwycięskiej obrony sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze przed wojskami szwedzkimi klasztor OO. Paulinów wspólnie z Instytutem Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie przygotował wielką wystawę "Jasna Góra w dobie potopu. Sanktuarium Matki Bożej za panowania Wazów (1587-1688)". Jej otwarciu towarzyszyć będzie okolicznościowa sesja naukowa.
Bohaterska obrona jasnogórskiej twierdzy trwała od 18 listopada do 26 grudnia 1655 r. Dlatego właśnie na te dni zaplanowano kulminacyjne punkty obchodów rocznicowych, w tym międzynarodową konferencję naukową pt. "Jasna Góra w dobie potopu szwedzkiego. Historyczne konteksty obrony Sanktuarium Matki Bożej w 1655 roku" oraz prezentację okolicznościowej wystawy.
Konferencja naukowa rozpocznie się już jutro o godz. 10.00 w auli Akademii im. Jana Długosza. Obrady potrwają do godz. 17.00, kiedy to odbędą się Nieszpory i uroczysta dziękczynna procesja po Wałach jasnogórskich. W sobotę obrady rozpoczną się o godz. 9.30 w kaplicy Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II. O 12.00 ich uczestnicy wezmą udział we Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, a następnie przejdą do Bastionu św. Rocha, gdzie zostanie otwarta wspomniana ekspozycja i zaprezentowana "Panorama oblężenia klasztoru jasnogórskiego". W godz. 16.00-18.00 odbędzie się polsko-szwedzka dyskusja panelowa na temat stanu i perspektyw badań nad oblężeniem Jasnej Góry oraz roli faktów historycznych we współczesnej świadomości społecznej.
- Nie bez przyczyny na miejsce prezentacji jubileuszowej ekspozycji został wybrany Bastion św. Rocha - wyjaśnia o. Jan Golonka OSPPE, kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. - Ta część fortyfikacji klasztornych, zbudowana w latach 1631-1636 - a więc jej mury pamiętają oblężenie szwedzkie - od 1992 r. poddawana była pracom konserwatorskim. Obecnie zaś stanie się najważniejszą częścią szeroko rozumianego Skarbca Wotywnego Jasnej Góry - dodaje.
Rocznica bohaterskiej obrony Jasnej Góry jest dla organizatorów ekspozycji okazją do przypomnienia jednego z najważniejszych okresów w dziejach Polski i sanktuarium jasnogórskiego: epoki panowania królów z dynastii Wazów. Wtedy to nastąpił wyjątkowy rozkwit kultu Maryjnego na Jasnej Górze, a co za tym idzie - rozwój sanktuarium. Kulminacją tego okresu były lata bezpośrednio po potopie, kiedy to Jasna Góra stała się duchową stolicą Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Okres ten przybliżą zwiedzającym liczne dokumenty, dzieła sztuki, przywileje wystawiane dla klasztoru, kalendaria i opisy pielgrzymek królewskich zamieszczone w "Acta Provinciae Polonae", wpisy królewskiej rodziny do ksiąg bractwa Aniołów Stróżów na Jasnej Górze, a także wota ofiarowane Matce Bożej Jasnogórskiej przez Wazów.
Bohaterską obronę Jasnej Góry przypomną portrety uczestników walk, przedstawienia malarskie i graficzne oblężenia i różnych jego epizodów, listy przesyłane przez obie walczące strony - w tym rękopisy o. Augustyna Kordeckiego i gen. Müllera, relacje rękopiśmienne i drukowane poświęcone oblężeniu (z dziełem o. Kordeckiego "Nova Gigantomachia" na czele), mapy pokazujące przebieg całej wojny, kule armatnie pozostałe w sanktuarium po oblężeniu, świadectwa pamięci o ojcu Kordeckim w czasach zaborów oraz pamiątki rocznic i jubileuszy itp. Pokaz zostanie uzupełniony o militaria szwedzkie i polskie wiążące się z okresem potopu.
- Edukacyjny, patriotyczny wymiar tej wystawy jest nie do przecenienia - wskazuje o. Golonka. - Warto przy tym uświadomić sobie, iż ekspozycja tego rodzaju jeszcze nigdy dotąd przez żadne polskie muzeum nie została zorganizowana - dodaje.
EI

"Nasz Dziennik" 2005-11-17

Autor: ab