Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jasna Góra przygotowuje się do jubileuszu

Treść

Rok 2010 upływa na Jasnej Górze pod znakiem jubileuszu 100-lecia rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. W ramach przygotowań do głównych obchodów, które odbędą się 3 maja i 26 sierpnia, od stycznia odprawiona jest m.in. nowenna pierwszych sobót miesiąca, a pod koniec kwietnia zaplanowano specjalne sympozjum naukowe. Zakończyła się już też doroczna konserwacja Obrazu, który w niedalekiej przyszłości ma zostać zabezpieczony hermetyczną kasetą chroniącą go przed zmianami klimatycznymi.
Odbywająca się zawsze przed Wielkanocą konserwacja Cudownego Wizerunku w tym roku wpisała się znacząco w jubileusz rekoronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Już od prawie 30 lat nad stanem tej ikony czuwa wybitny polski konserwator prof. Wojciech Kurpik. Ocenia on, że od ubiegłorocznej konserwacji stan Cudownego Obrazu jest średni. Tegoroczna zima pozostawiła po sobie ślad w postaci sześciu niewielkich tzw. odspojeń i rozwarstwień. Profesor Kurpik podkreśla, że są to typowe zjawiska, z którymi konserwatorzy mają stale do czynienia. I dodaje, że przecież Obraz ten ma już ponad 700 lat i pewne zjawiska zachodzą w nim niezależnie od klimatycznych przeciągów, zmian temperatury czy wilgotności.
Jest jednak szansa, że i ta sytuacja ulegnie w najbliższym czasie znaczącej poprawie. Planuje się bowiem umieszczenie Obrazu w zamkniętej przestrzeni z klimatyzacją, która zapewni stabilne warunki. Wtedy - jak twierdzi cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry prof. Kurpik - czynnik klimatyczny przestanie fałszować prawdziwy stan struktury malarskiej i podłoża Obrazu. Zwraca też uwagę, że do zainstalowania hermetycznej kasety można będzie wykorzystać to, co istnieje, czyli kasetę pancerną, która też jest już zabytkiem. Zwieńczeniem prac konserwatorskich była zmiana sukienki na obrazie z bursztynowej na brylantową.
Warto zwrócić uwagę, że z okazji jubileuszu rekoronacji Obrazu Jasnogórskiego powstaje obecnie zupełnie nowa sukienka - wotum Narodu dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Jej twórcą jest Mariusz Drapikowski z Gdańska. Chciałby on, aby - jak się wyraził - jego dzieło było pisane językiem współczesnym, jeśli chodzi o ikonografię, bo jest ona skierowana do współczesnego pielgrzyma. Ta suknia - mieniąca się barwami: niebieską, granatową i delikatnym odcieniem szafiru - ma nie tylko zachwycić, ale także wskazać na zgodną z kanonem symbolikę ukazującą nowe treści. Drapikowski podkreśla, że inspiracją do tworzenia tej sukni jest sama Ikona oraz niebo z tysiącami gwiazd. Bo - jak mówi - będzie to trochę taka suknia, która "spadła z nieba", ponieważ wykorzystane są tam meteoryty ofiarowane przez Mariusza Grądmana, twórcę kopii Jasnogórskiej Ikony, i fizyka jądrowego Zbigniewa Tymińskiego.
Korony zdobiące Obraz Jasnogórski wraz perłową sukienką zniknęły razem z kosztownościami w 1909 roku. Sprawców nigdy nie wykryto. Zdaniem definitora generalnego zakonu paulinów o. prof. Zachariasza Jabłońskiego, utrwaliło się przekonanie, że ta kradzież była polityczną prowokacją ówczesnych rosyjskich władz zaborczych. Nowe korony ofiarował wtedy Papież Pius X. Do dzisiaj zdobią one Obraz na przemian z koronami przekazanymi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Definitor paulinów zaprasza na organizowane w ramach przygotowań do rocznicowych obchodów specjalne sympozjum pod hasłem: "Z Maryją Królową Polski będziemy świadkami miłości dziś i jutro", które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 23-24 kwietnia bieżącego roku.
Marek Zygmunt
Nasz Dziennik 2010-04-07

Autor: jc