Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jan Paweł II na Podkarpaciu

Treść

W tym roku mija 10 lat od czasu, kiedy Jan Paweł II przybył na podkarpacką ziemię. Z tej okazji Muzeum Podkarpackie w Krośnie przygotowało okolicznościową wystawę zatytułowaną "Jan Paweł II na Podkarpaciu". Jak mówią jej organizatorzy, ekspozycja jest próbą nakreślenia ścieżek Karola Wojtyły po małej ojczyźnie, a przede wszystkim przypomnieniem roku 1997, kiedy Ojciec Święty w czasie swojej V pielgrzymki do kraju, nawiedzając Krosno, wyniósł na ołtarze błogosławionego Jana z Dukli.

Pierwsza część wystawy to zbiór prac podkarpackich fotografów z czasu wizyty na Podkarpaciu: Bogdana Szczurka, Tadeusza Budzińskiego i Andrzeja Józefczyka. Ta część ekspozycji wzbogacona jest wyjątkową kolekcją medali, znaczków, klipów i banknotów o tematyce papieskiej ze zbiorów Antoniego Kubita. Wśród 400 medali papieskich znajdziemy te autorstwa krośnieńskich artystów: Macieja Syrka, Krzysztofa Chwalęby, Władysława Kandefera oraz przepiękne medale wydane przez Mennice Polską (Ars Christiana i Inco Veritas). Wśród ok. 300 znaczków zobaczyć można emisje wspólne Polski i Watykanu, przykłady serii zagranicznych i wydanych przez Pocztę Polską. Interesujące są również prezentowane na ekspozycji polskie banknoty z wizerunkiem Jana Pawła II, a wśród nich - I Polski Banknot Kolekcjonerski 50-złotowy.
Część druga wystawy przedstawia fragmentarycznie wizyty i misje duszpasterskie ks. biskupa, a później ks. kardynała Wojtyły w parafiach Podkarpacia. Nie brakuje tam także śladów jego anonimowych, prywatnych wycieczek w Bieszczady i Beskid Niski. Zwiedzający mogą także zapoznać się z listami Jana Pawła II do przyjaciół z podkarpackiej ziemi. Oprócz śladów eskapad prywatnych, autorzy wystawy przedstawili również pamiątki po oficjalnych wizytach kardynała Wojtyły na Podkarpaciu: księgi pamiątkowe i kroniki parafialne, w których widnieją do dnia dzisiejszego wpisy kardynała Wojtyły. Poza tym na ekspozycji zobaczyć można także naczynia mszalne i szaty liturgiczne używane przez ks. kardynała Wojtyłę podczas przeróżnych uroczystości na Podkarpaciu.
Trzecia część wystawy prezentuje wysiłek organizacyjny lokalnych władz i przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Przemyskiej w przygotowaniu wizyty Papieża w Krośnie i Dukli oraz pamiątki z Mszy papieskiej na krośnieńskim lotnisku. Ta część ekspozycji to przede wszystkim dokumenty związane z zaproszeniem Ojca Świętego do Krosna i Dukli, korespondencja z Watykanem i przedstawicielami archidiecezji, projekty dotyczące organizacji Mszy kanonizacyjnej bł. Jana z Dukli na krośnieńskim lotnisku oraz pamiątki związane z VI pielgrzymką Jana Pawła II do Polski - Stacja Krosno. Ogromne wrażenie robi dominująca w tej części wystawy mierząca ponad 7 metrów panorama przedstawiająca wiernych zgromadzonych na płycie krośnieńskiego aeroklubu.
Wystawę kończy zbiór kart pocztowych o tematyce papieskiej (również żałobnej) z kolekcji Wacława Paczosy oraz pamiątki związane z poświęceniem krośnieńskiego krzyża papieskiego i budową pomnika Jana Pawła II w Krośnie.
Wizyta Jana Pawła II na krośnieńskiej ziemi była dla jej mieszkańców wielkim przeżyciem. Na pewno wystawa w Muzeum Podkarpackim przypomni krośnianom wiele pięknych, wzruszających wspomnień. Jan Paweł II bardzo kochał podkarpacką ziemię. Odjeżdżając z Krosna wypowiedział niezapomniane słowa:
"Wasza ziemia urzeka pięknem. To piękno w jakiś naturalny sposób staje się odbiciem świętości Boga i wezwaniem dla człowieka, aby w Nim szukał swojej wewnętrznej harmonii - by wzrastał ku pełni człowieczeństwa i świętości. Zawsze chętnie tu przyjeżdżałem, aby zaczerpnąć tego bogactwa, jakie kryje w sobie bieszczadzka przyroda. Moje lata pobytu w Rzymie nie wygasiły we mnie miłości do tej ziemi. Dziękuję wam za waszą gościnność, życzliwość i wzajemnie mówię: Szczęść Boże!".
Małgorzata Pabis
"Nasz Dziennik" 2007-05-26

Autor: wa