Jałmużna ważnym elementem Wielkiego Postu
Treść
Milion siedemset skarbonek rozprowadzi Caritas Polska w ramach rozpoczynającej się dzisiaj akcji "Jałmużna Wielkopostna". W tym roku przebiegać ona będzie pod hasłem "Otoczmy troską życie" w nawiązaniu do obecnego programu duszpasterskiego w Kościele. Akcja po raz 5. ma charakter ekumeniczny - wspólnie biorą w niej udział także Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz prawosławne "Eleos".
Kościół w Wielkim Poście zachęca wiernych do szczególnych praktyk, wśród nich - obok modlitwy i postu - jest jałmużna. - Rezygnuję z czegoś, co jest dobre, ale ze względu na inne, większe dobro - wyjaśniał ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, podczas wczorajszej prezentacji akcji "Jałmużna Wielkopostna", która miała miejsce w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie. Tekturowe skarbonki można otrzymać w parafiach katolickich, prawosławnych i luterańskich. Wszystkie wyglądają podobnie, jednak w Kościele prawosławnym akcja znana jest pod nazwą "Ofiara Wielkopostna", a w Kościele ewangelicko-augsburskim jako "Jałmużna Pasyjna". Danuta Lukas z diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego podkreśliła, że w tej akcji nie chodzi tylko o zrezygnowanie z przyjemności, ale o zastanowienie się: "Czego potrzebuję, które potrzeby są sztucznie wykreowane, a które są realne?". To także okazja, by przypomnieć każdemu, że człowiek nie jest sam i może, i powinien dzielić się swymi dobrami z innymi. Ksiądz Doroteusz Sawicki, dyrektor prawosławnego "Eleos", zwrócił z kolei uwagę na aspekt ofiary, która powinna wiązać się z osobistym zaangażowaniem.
Akcja potrwa przez cały Wielki Post. Zgodnie ze zwyczajem lat ubiegłych w wielu diecezjach wierni przyniosą swoje skarbonki jako ofiarę w Wielki Czwartek lub w Niedzielę Miłosierdzia.
W zeszłym roku z ofiar ze skarbonek Caritas Polska otrzymała 951 tys. złotych. Według szacunków Caritas Polska, podobną kwotę rozdysponowały parafialne zespoły Caritas, które włączyły się w tę akcję. Diecezjalne Caritas przeznaczyły zebrane środki na sfinansowanie zakupu lekarstw, sprzętu rehabilitacyjnego i operacji.
Ksiądz Subocz zapowiedział również rozszerzenie zasięgu znanej już w niektórych diecezjach akcji rozprowadzania paschalisów wielkanocnych. Będzie je można nabyć w co najmniej 22 diecezjach.
MMP, KAI
"Nasz Dziennik" 2009-02-25
Autor: wa