Jaki prezent na I Komunię Świętą?
Treść
Maj to miesiąc, w którym dzieci przystępują do I Komunii Świętej. Temu wydarzeniu towarzyszy zwykle zabieganie wokół przyjęcia, stroju, fryzur, poszukiwaniu sprzętu do filmowania czy robienia zdjęć... Choć wiemy, że wszystkie te zabiegi są zupełnie drugoplanowe, to jednak tak silnie wpisują się w obrzędowość pierwszokomunijną, że niektórym trudno jest sobie wyobrazić bez nich ten wyjątkowy i uroczysty skądinąd dzień. Tworzy się w ten sposób pewna tradycja kulturowa, zupełnie niechlubna i niegodna naśladowania.
Dzieci chętnie przyjmują podarunki, więc ich bliscy prześcigają się w coraz to bardziej wymyślnych prezentach. Punktem honoru jest podarowanie roweru górskiego czy drogiego zegarka. Katecheci, księża i - na szczęście - rodzice coraz częściej podpowiadają, by takie dary wręczać dzieciom kilkanaście dni wcześniej albo później, nie w dniu I Komunii Świętej. Dzięki takiemu postawieniu sprawy dzień przyjęcia największego daru, jakim jest Jezus Eucharystyczny, nie będzie kojarzył się z... rowerem czy czymkolwiek innym. Pamiętajmy, że łatwo zburzyć naturalną, delikatną i wrażliwą sferę duchową dziecka. Znacznie trudniej jest ją odbudować, na nowo ułożyć prawidłową hierarchię wartości.
Jak więc uczcić ten dzień i pomóc dziecku w jego godnym i najlepszym przeżyciu? Czy można uniknąć niepotrzebnych namiastek. Z pewnością tak!
Niedawno na rynku wydawniczym pojawiły się dwie godne polecenia pozycje książkowe autorstwa Ewy Hanter: "Historia biblijna dla dzieci" oraz "Przyjdź do mnie, Jezu". Możemy być pewni, że te książki nie zamącą duchowego przeżycia dziecka, zgłębiając jego uczestnictwo w Tajemnicy Ołtarza. Pięknie wydana, bogato ilustrowana historia biblijna zawiera opowieści ze Starego i Nowego Testamentu. Prosty język i syntetyczne ujęcie historii biblijnych, a także wierne cytaty z Biblii to atuty lektury dla młodego czytelnika. Książka napisana jest w ten sposób, by mogła służyć przez kilka lat. Pewne treści, które teraz mogą wydać się za trudne, dzieci zrozumieją lepiej w następnych latach. Opracowanie pozwala ogarnąć Boży plan zbawienia, zapoznać się z postaciami ze Starego i Nowego Testamentu. Każda z części tematycznych, przedstawionych chronologicznie, jest opatrzona w krótkie wstępy (łatwo je odszukać na kartach koloru écru), z których czytelnicy dowiedzą się m.in., kto jest autorem Biblii, co to jest historia biblijna, poznają znaczenie figur i symboli, a także będą mogli odpowiedzieć na krótkie pytania dotyczące przypowieści. Zamierzeniem autorki jest rozbudzenie w dzieciach pragnienia czytania Słowa Bożego zawartego w Biblii.
Książeczka "Przyjdź do mnie, Jezu" to z kolei opowieść o pewnym chłopcu, Marku, który przygotowuje się do przyjęcia I Komunii Świętej. Jednak chłopiec nie zawsze dobrze postępuje, sprawiając kłopoty swoim rodzicom. Pewnego dnia ma niezwykły sen, opowiada go mamie, która wyjaśniając jego znaczenie, wprowadza synka w świat przykazań, modlitwy i liturgii. Choć adresatem książki jest mały czytelnik, to jednak skorzystają z niej również rodzice i katecheci. Znajdą w niej wskazania, w jaki sposób nauczyć dziecko praktyki codziennego rachunku sumienia, w przygotować je do spowiedzi, jak pomóc mu w budowaniu osobistej więzi z Jezusem... Obydwie pozycje gorąco polecam.
Małgorzata Jędrzejczyk
Książki do nabycia w księgarniach "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89, tel. 022 850 60 20; e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl; i w Krakowie, ul. Starowiślna 49, tel. 012 431 02 45; e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl
"Nasz Dziennik" 2006-05-08
Autor: ab