Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaki odpowietrznik do nowoczesnego kaloryfera?

Treść

Nawet nowoczesne kaloryfery są narażone na problem przedostawania się do instalacji nadmiaru powietrza, które utrudnia ich prawidłowe funkcjonowanie. Wyjściem z sytuacji okaże się oczywiście wykonanie odpowietrzania.
To zaś możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu sprawnego odpowietrznika, zamontowanego w kaloryferze. Występuje on w dwóch odmianach, które różnią się budową i sposobem działania.
Jakie są objawy zapowietrzonego grzejnika?
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o nieskutecznym i nierównomiernym grzaniu. Kaloryfer w jednym miejscu jest ciepły, natomiast w drugim zimny. Związane jest to oczywiście z nieprawidłowym rozchodzeniem się czynnika cieplnego, który nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka grzejnika.
Zapowietrzenie kaloryfera najszybciej można jednak odkryć poprzez wsłuchanie się w jego pracę. Jeżeli usłyszymy charakterystyczne bulgotanie, świszczenie lub stukanie, oznacza to, że w instalacji znalazło się powietrze.
Warto podkreślić, że długotrwałe zapowietrzenie może się źle skończyć dla grzejnika, jak i całej instalacji. Powietrze po pewnym czasie doprowadzi bowiem do pojawienia się rdzy na niektórych elementach. Im dłużej problem zostanie nierozwiązany, tym większe jest ryzyko trwałego uszkodzenia kaloryfera.
Jaki odpowietrznik do grzejnika?
Usunięcie powietrza z instalacji umożliwi nam oczywiście odpowietrznik. Podczas jego zakupu należy zwrócić uwagę między innymi na to, z jakiego materiału został przygotowany. Powinien być w pełni odporny na wpływ wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Najważniejszą kwestią jednak rodzaj odpowietrznika.
Odpowietrznik ręczny czy automatyczny – jaki wybrać?
Jak już wspominaliśmy, mamy dwie możliwości wyboru. W kaloryferach montowane są bowiem urządzenia ręczne oraz automatyczne. Zastanówmy się więc, które rozwiązanie może okazać się najkorzystniejsze.

  • Odpowietrznik ręczny – zacząć należy od tego, że tego typu urządzenia są bardzo tanie. Standardowy odpowietrznik zakupimy bowiem już za kilka-kilkanaście złotych. Nie jest zbyt skomplikowany, dlatego jego montaż nie powinien sprawić nikomu problemów – wystarczy go bowiem odpowiednio przykręcić.

Warto jednak podkreślić, że modele ręczne pozwalają wyłącznie na miejscowe odpowietrzenie pojedynczego grzejnika. Nie wyróżniają się one bowiem zbytnią wydajnością ani szybkością działania.  Jak sama nazwa wskazuje, to my musimy wykonać całą pracę związaną z usunięciem powietrza z instalacji. To zaś wymaga pewnych umiejętności. Co więcej, odpowietrzniki ręczne są w stanie pracować wyłącznie w ciśnieniu do 15 bar.
Przed dokonaniem zakupu, należy zdecydować, czy interesuje nas urządzenie sterowane kluczem, śrubokrętem czy może specjalnym pokrętłem.

  • Odpowietrznik automatyczny – o wiele bardziej rozbudowany model, który większość pracy wykonuje za nas. Jest on wyposażony w tak zwany pływak, którego zadanie polega na otwieraniu i zamykaniu otworu, przez który wydostaje się woda.

Gdy w instalacji pojawi się nadmiar powietrza, poziom wody się obniży, a pływak uruchomi specjalną dźwignię, która otworzy otwór. Wszystko to prowadzi do ulatniania się powietrza. Dzięki temu poziom wody się podwyższy, a pływak zamknie otwór. Jak widać, wszystko odbywa się w sposób automatyczny, nie musimy martwić się niczym. Co więcej, odpowietrznik automatyczny jest bardzo wytrzymały, może on pracować przy ciśnieniu nawet do 12 bar.
Na rynku można spotkać urządzenia z różnego rodzaju dodatkami w postaci zaworów zwrotnych lub otworów wylotowych. Chcąc wymienić wady rozwiązań automatycznych, należy wspomnieć o ich wysokiej cenie i dość dużej podatności na uszkodzenia spowodowane zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodze.
Jak zamontować odpowietrznik do kaloryfera?
Założenie urządzenia ręcznego jest bardzo proste, wystarczy go bowiem przykręcić. Nieco więcej problemów możemy mieć z montażem odpowietrznika automatycznego. Na początek należy wybrać odpowiednie miejsce – najlepiej, aby znajdowało się na górze instalacji. Dlaczego? Ponieważ to tam gromadzi się najwięcej powietrza.
Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności montażowych, należy zamknąć termostat i przyłącze grzejnika. Warto również położyć pod zaworem kaloryfera jakiegoś naczynia na ulatniającą się wodę. Odpowietrzniki kątowe montujemy po odkręceniu zaworu spustowego, natomiast proste pod montażowym. Każde urządzenie posiada specjalny kapturek, który musi pozostać otwarty. Bez tego nie będzie on działał w sposób automatyczny.

Autor: Silesian

Tagi: Jaki odpowietrznik do nowoczesnego kaloryfera