Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak żyć z alergią? - praktyczne porady

Treść

Alergię często nazywa się plagą naszych czasów. Liczba osób, które są na coś uczulone, ciągle rośnie. Nawet co trzecia osoba na świecie może zmagać się z tą chorobą. Podstawową zasadą alergika powinno być bezwzględne unikanie uczulającej substancji. Jak to zrobić? Co ułatwia życie alergikom?
Rodzaje i objawy alergii
Za około 90% wszystkich rodzajów uczuleń odpowiadają alergeny wziewne. Są to te substancje, które dostają się do naszego organizmu przez drogi oddechowe. Najczęściej uczulają pyłki traw, chwastów i drzew, pleśnie, roztocze kurzu domowego oraz alergeny zwierzęce (cząsteczki naskórka czy sierść pokryta śliną). Wiele osób cierpi również na uczulenie na jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczół, os, trzmieli i szerszeni). Alergia pokarmowa potrafi utrzymywać się nawet całe życie i najczęściej wywołują je takie produkty jak: jajka, orzechy, mleko, ryby oraz pszenica. Rzadszym uczuleniem jest alergia na leki, głównie antybiotyki.
Charakterystyczne objawy różnego typu alergii to problemy z układem oddechowym (np. męczący katar, kichanie, przewlekły kaszel, duszności), dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, biegunka, nudności, wzdęcia) oraz zmiany skórne (różnego rodzaju pokrzywki i wysypki, obrzęk tkanek podskórnych, uporczywe swędzenie).
Alergik w domu
Nasz dom może stać się prawdziwym kłębowiskiem alergenów. Wszechobecny kurz, alergeny pochodzące od zwierząt, pleśnie, grzyby i wilgoć bardzo często zalegają w mieszkaniach. Dzieje się tak szczególnie w okresie grzewczym, kiedy rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a alergeny zaczynają się w nich kumulować w ogromnych ilościach. Dlatego pamiętajmy o regularnym odkurzaniu, wycieraniu kurzy i wietrzeniu całego domu. Podczas urządzania mieszkania pozbądźmy się wszystkiego, co mogłoby kumulować w sobie alergeny – dywanów, zasłon, firan, narzut, miękkich tapicerowanych mebli oraz bibelotów zbierających kurz na półkach. Mieszkanie musi być czyste, suche i chłodne (temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20 stopni).
Najważniejszym miejscem dla alergika jest łóżko. W pościeli zbiera się mnóstwo alergenów, a roztocza mają tam idealne warunki do rozwoju. Używajmy, więc tylko pościeli antyalergicznej i regularnie ją pierzmy w temperaturze powyżej 70 stopni. Kiedy tylko możemy, wietrzmy pościel, a na materac nałóżmy ochronny pokrowiec. Te wszystkie działania sprawią, że roztocza nie będą miały sprzyjających warunków do rozwoju. Im mniej tych szkodliwych pajęczaków, tym mniej substancji uczulających będziemy mieli w mieszkaniu. Jeśli mamy w domu zwierzęta, na które jesteśmy uczuleni, to nigdy nie wpuszczajmy ich do sypialni. Niech to pomieszczenie będzie miejscem wolnym od alergenów.
Jeśli mamy skłonności do alergii skórnych używajmy jak najmniej perfumowanych kosmetyków. Na ich miejsce lepiej wprowadzić produkty hipoalergiczne lub do skóry atopowej. Bądźmy ostrożni kupując nowe perfumy lub zapachy do mieszkania – one też mogą wywołać reakcje alergiczne. Szkodliwe bywają też środki czystości używane do sprzątania mieszkania. Wybierajmy tylko te ekologiczne lub zainwestujmy w odkurzacz parowy, który czyści podłogi bez użycia żadnych dodatkowych detergentów.
Czas poza domem
Alergeny mogą nas atakować również poza domem. Dla osób uczulonych na alergeny wziewne szczególnie niebezpieczny jest okres pylenia. W czasie, gdy kwitną alergizujące nas rośliny, powinniśmy powstrzymać się od częstych spacerów i uprawiania sportów na świeżym powietrzu. Jeśli zależy nam na odpoczynku na łonie natury, to wybierajmy się na wycieczki tylko w wilgotne i bezwietrzne dni lub zaraz po deszczu. Stężenie pyłków przy dużej wilgotności powietrza jest niższe, bo wtedy większość kwiatów się zamyka i nie wydziela już pyłków.
Jeśli planujemy urlop latem, wybierzmy się w wysokie góry lub nad morze. W tych rejonach stężenie pyłków jest najmniejsze. Jeżeli jedziemy za granicę, sprawdźmy, jak w danym kraju przebiega okres pylenia. Każdy obszar Europy może mieć inne stężenie pyłków w powietrzu w tych samych miesiącach. Gdy planujemy daleką podróż, zorientujmy się, jakie alergeny możemy tam spotkać. Rozważnie wybierajmy też hotele, w których spędzimy urlop. Unikajmy starych zaniedbanych obiektów, w których może aż roić się od pleśni, roztoczy oraz grzybów.
Osoby z alergią pokarmową muszą uważać na siebie podczas każdego wypadu do restauracji. Zawsze informujmy kelnera o naszej alergii i upewnijmy się, że nie dostaniemy dania zanieczyszczonego alergenami. Zachowajmy też czujność podczas zakupów. Czytanie etykiet produktów spożywczych powinno stać się naszym nawykiem. Jeśli jesteśmy uczuleni np. na orzechy, to przypadkowe zjedzenie nawet niewielkiej ilości może zakończyć się bardzo źle. Alergeny pokarmowe często wywołują wstrząs anafilaktyczny, dlatego kupując nowe produkty, szczegółowo prześledźmy ich skład. Jak cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały rok? Zobacz, czego jeszcze powinien unikać alergik: http://www.alergia-allegra.pl/poradnik.html.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Silesian

Tagi: Jak żyć z alergią praktyczne porady