Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak zorganizować pochówek dziecka martwo urodzonego?

Treść

Niezależnie od czasu trwania ciąży martwo urodzonemu dziecku rodzice mogą zorganizować pochówek. Aby to zrobić, muszą złożyć wniosek o wydanie przez szpital zaświadczenia, a następnie postarać się o wystawienie przez Urząd Stanu Cywilnego aktu urodzenia.
Formalności związane z wydaniem ciała dziecka martwo urodzonego
Pochówek dziecka martwo urodzonego może odbyć się po wypełnieniu określonych formalności. Najważniejszym dokumentem jest zaświadczenie, które wydaje szpital bez względu na długość trwania ciąży. W takim dokumencie powinny znaleźć się informacje o okresie trwania ciąży, płci martwo urodzonego dziecka (jeśli jest możliwa do określenia) oraz o jego wadze i długości. Z takim zaświadczeniem należy udać się do firmy pogrzebowej, której przedstawicielom szpital wydaje martwo urodzone dziecko w celu odprawienia pochówku. Zaświadczenie to należy przedłożyć również do Urzędu Stanu Cywilnego, w celu wydania akt urodzenia z adnotacją o tym, że dziecko urodziło się martwe.
Pogrzeb katolicki dziecka martwo urodzonego
Rodzice mają prawo pochować swoje martwo urodzone dziecko bez względu na długość trwania ciąży. Kościół katolicki w takich okolicznościach dopuszcza możliwość odprawienia martwo narodzonemu dziecku uroczystości pogrzebowych. Chociaż nie jest ono ochrzczone, prośbę o pochówek w wierze katolickiej można potraktować, jako pragnienie udzielenia takiego sakramentu. Rodzice, którzy wyrażają chęć zorganizowania swojemu martwo urodzonemu dziecku pochówku katolickiego, powinni udać się do proboszcza parafii wraz z dokumentem, wystawionym przez Urząd Stanu Cywilnego.
Koszt pogrzebu dziecka martwo urodzonego
Koszty pogrzebu dziecka martwo urodzonego są dużo niższe, aniżeli w przypadku pochówku osób dorosłych. Związane jest to mniejszym rozmiarem trumny oraz z niższymi opłatami na rzecz kapłana i zakładu pogrzebowego. Koszty pochówku dziecka martwo urodzonego wahają się od 1000 do 1500 zł i są uzależnione od cennika firm pogrzebowych oraz opłat za miejsce na cmentarzu. W tym kontekście ważne jest, że rodzice dziecka martwo urodzonego mają prawo do zasiłku od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość takiego świadczenia wynosi 4000 zł. W celu jego otrzymania należy złożyć do ZUS-u akt urodzenia (będący jednocześnie aktem zgonu), wydany przez Urząd Stanu Cywilnego.

Autor: Silesian

Tagi: Jak zorganizować pochówek dziecka martwo urodzonego